Erden Timur’dan ABD’de 2.2 milyar dolarlık imza

Gayrimenkul geliştirici şirketi Nef, pandeminin konut krizini körüklediği ABD genelinde uygun fiyatlı konut inşa etmek için yaklaşık 2,2 milyar dolar yatırım yapmak üzere ortak girişimde bulunuyor. Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur’un açıklamasına göre İstanbul merkezli Nef, Miami merkezli Workforce Housing Partners LLC ile beş yılda yaklaşık 10 bin konut, yurt ve daire için bir anlaşma imzaladı.

Bloomberg’e konuşan Timur, Nef’in yüzde 90’ına ve Workforce Housing’in geri kalanına sahip olduğu ortaklığın, başlangıçta konut talebinin yüksek olduğu Miami’de apartmanlar ve 800 öğrenci yurdu dahil olmak üzere 2 bin 200 proje geliştireceğini söyledi. Ardından gelecek yıl ABD genelinde 3 bin 800 ev daha inşa etmeyi planlıyor.

“Konut sıkıntısı olan bölgelere odaklanıyoruz”

Timur, “ABD’de ciddi bir konut sıkıntısı olan bölgelere odaklanıyoruz. Miami, Teksas’taki Austin kadar kiralık konut için de mükemmel görünüyor” dedi. Ayrıca Brooklyn, New York ve Los Angeles şehir merkezine yatırım yapmayı planlıyor.

Kiraları yüzde 34 arttı

Aylık ortalama bin 900 dolar kira getirmesi hedeflenen proje kapsamındaki apartman daireleri Miami’nin Goulds ve Perrine bölgelerinde, yurtlar da Nef’in Novu projesi altında Florida Uluslararası Üniversitesi yakınlarına inşa edilecek. Zumper Inc. verilerine göre, Miami’de 1+1 dairelerin ortalama kirası yıllık yüzde 34 artışla 2 bin 520 dolara yükseldi. Workforce Housing Partners’dan Talbot da Miami’de birim başına ortalama kiraların aylık 3 bin 100 doların üzerine çıktığını, boş daire oranının yüzde 3 olduğunu belirtti.

“Kira geliri finansmana yardımcı olacak”

Timur, ortaklığın başlangıçta yatırımların yüzde 25 ila yüzde 35’ini kendi öz kaynaklarından sağlamayı ve kalanını bankalardan borç almayı planladığını söyledi. Kira gelirinden elde edilecek gelirlerin daha sonra gelecekteki konut projelerinin finansmanına yardımcı olacağını ekledi.

Timur, sonunda Nef’in ABD veya Avrupa’daki teknoloji ve arazi pazarlama birimlerini içeren holding şirketinin ilk halka arzını düşünüyor. Timur, bunun için 2025 veya 2026’yı değerlendirebileceğini belirtti. Nef’in tek hissedarı Timur Gayrimenkul’ün yaklaşık 25 milyar lira varlığı bulunuyor. Timur, yurt içi arsa projeleri ve yurt dışı konut projeleri hariç bu yıl Türkiye’deki konut projelerinden yaklaşık 13 milyar lira özkaynak geldiğini söyledi ve “2021’de satışlar 3,5 milyar liraya ulaştı” dedi.

Resmi adı Timur Gayrimenkul Geliştirme Yapı Ve Yatırım A.Ş. olan Nef, şimdiden Türkiye, New York, İngiltere ve Kazakistan’da yaklaşık 15 bin ünite inşa etti. Workforce Housing Partners, 2010’dan beri Florida’da faaliyet gösteriyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR