test

Fed 15 ay sonra faizi pas geçti

Fed, piyasa beklentileri dahilinde faize dokunmayarak yüzde 5-5,25 aralığında sabit bıraktı. Fed böylelikle, 15 ay içinde 10 faiz artırımına gittikten sonra ilk kez faizi pas geçmiş oldu. Ancak, Banka yıl sonuna kadar faiz artırımlarına devam etme eğiliminde olduğunun işaretini verdi.

ABD Merkez Bankası (Fed), haziran ayı faiz kararını açıkladı. Buna göre banka, beklentiler dahilinde faize dokunmayarak yüzde 5-5,25 aralığında sabit bıraktı. Fed böylelikle, 15 ay içinde 10 faiz artırımına gittikten sonra ilk kez faizi pas geçmiş oldu.

Fed kararı sonrası, para piyasalarında 2023’te faiz indirimi olasılığı fiyatlamalardan çıkarken; banka medyan politika faizi tahminini 2023 için yüzde 5,1’den yüzde 5,6’ya yükseltti.

Karar metninde yer alan ifadelerden öne çıkanlar şöyle:

Hedef faiz aralığının bu toplantıda sabit tutmak ek bilgileri ve para politikasının etkilerini değerlendirme imkanı verecek

Enflasyon yüksek seyretmeye devam ediyor, Komite enflasyon risklerine karşı yüksek şekilde hassas

Komite, enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmeye güçlü şekilde bağlı

Hane halkları ve işletmeler için sıkı kredi şartlarının ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı yaratması büyük olasılık, ancak etkilerin büyüklüğü belirsiz olmaya devam ediyor

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR