Filipinler’in en büyük havalimanına iki Türk devi talip

Asya’nın en büyük ada ülkelerinden biri olan Filipinler’in en büyük havalimanı bu yılın aralık ayında ihaleye çıkacak. Başkent Manila’nın dünyaya açılan kapısı olan Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı’nın (NAIA) yeniden yapımı ve rehabilitasyonu projesine dünya devlerinin yanı sıra sektörün en büyük isimlerinden olan iki Türk şirketi daha katılacak.

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre, Filipinler Ulaştırma Bakanlığı Sekreteri Jaime Bautista, ihale sürecini resmi olarak açıkladı. Verilen bilgiye göre Filipinler Sivil Havacılık Otoritesi Hava Trafik Yönetim Merkezi, uzun süredir teknik sorun yaşayan Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı için yenileme projesini hayata geçirdi.

İhale için 8 şirket başvuru aldı. Eylül ayında Cengiz Holding’in ilgi gösterdiği havalimanı için geçtiğimiz günlerde Limak Holding de resmi sürece katıldı. Edindiğim bilgilere göre, 8 şirketin 2’si Filipinler, geri kalan 6’sı ise yabancı firma statüsünde. Bautista, 27 Aralık’ta tekliflerin son günü olduğunu, sürecin ise 2024 yılında tamamlanacağını belirtiyor.

85 milyar liralık proje

Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı’nın rehabilitasyon bütçesi 171 milyar Filipinler pezosu. Yani yaklaşık 85 milyar TL. Dolar bazında ise 3 milyar doların biraz üzerinde.

Adını 21 Ağustos 1983’te havaalanında suikasta uğrayan eski Filipin Senatörü Benigno ‘Ninoy’ Aquino Jr.’dan alan havalimanı, 1948 yılından bu yana faaliyette. Başkent Manila’nın dünyaya açılan kapısı olan havalimanı, Asya-Pasifik’in en kötü havalimanlarından biri olarak biliniyor. Filipin yönetimi iyileştirme ile birlikte şirketlerin havalimanını işletmekle de ilgilendiği yönünde.

Verilen teklifler arasında yerel San Miguel Corp., Hindistan’ın GMR Grubu, Manila Uluslararası Havaalanı Konsorsiyumu, Spark 888 Management Inc., Asya Havaalanı Konsorsiyumu, Cengiz İnşaat, Güney Koreli Incheon olurken buna son katılan Limak, havalimanı inşaatı ve işletmesi sürecinde daha fazla projeye sahip.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR