Gen İlaç’tan ‘sahte ilaç’ açıklaması

Gen İlaç, resmi dağıtıcısı olduğu ICLUSIG adlı ilacın piyasada sahtelerinin olduğuna yönelik basında çıkan haberlere karşı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, sahte olduğu belirtilen ilacın tedariğinin ilacın yetkili dağıtıcısı olan Gen İlaç yerine başka kanallardan yapılması nedeniyle sahte ilaçların kurumlarca satın alındığı kaydedildi.

Gen İlaç’tan KAP’a yapılan açıklama şöyle:

“Çeşitli basın yayın organlarında yer alan sahte ilaç konulu habere ilişkin olarak yatırımcılarımızdan gelen sorular üzerine, değerli yatırımcılarımızı bilgilendirmek amacıyla açıklama yapılmasına karar verilmiştir.

Söz konusu haberde de belirtildiği üzere, habere konu ilacın (ICLUSIG) Türkiye’de tek yetkili, resmi dağıtıcısı şirketimizdir. Haberde şirketimize ilişkin herhangi bir itham ya da iddia yer almamaktadır. Yine haberde de belirtildiği üzere, tedarikin ilacın yetkili dağıtıcısı olan şirketimiz yerine başka kanallardan yapılması nedeniyle sahte ilaçlar kurumlarca satın alınmıştır.

Şirketimiz kuruluşundan bugüne, hasta odaklı çözümleriyle hastaların tedaviye erişimi için çaba sarf etmektedir. Şirketimiz, üretimini veya satış ve dağıtımını gerçekleştirdiği ilaçları, kalite kontrol analizleri, onaylı seri serbest bırakma prosedürleri dahil, mevzuatın öngördüğü tüm formalitelere sıkı sıkıya uyarak kurumlara ve hastaların kullanımına sunmaktadır. Habere konu ilaca ilişkin olarak da tüm bu süreçler ilacın üreticisi olan lisansör firma ile işbirliği içinde takip edilmiş ve gerçekleştirilmiştir. Nitekim haberde bahsedilen sahteciliğin takibinde de Şirketimiz lisansör firma ile işbirliği içinde üzerine düşen tüm görevleri ifa etmiştir.

Basına yansıyan haberde Şirketimize yönelik herhangi bir olumsuz iddia veya tespit olmadığını tekrarlayarak; haberin Şirketimiz faaliyetlerine olumsuz bir etkisinin olmayacağının değerlendirildiğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR