Hyundai IONIQ 6’da menzili 614 km’ye çıkardı

Tüm dünyada elektrikli otomobillere ilgi artarken, firmalar da tüketicilerin en büyük problemi olan menzil için çalışmalarını sürdürüyor. Sektörün önemli oyuncularından Hyundai, ülkemizde de satışta olan IONIQ modelinin henüz piyasaya çıkmayan altıncı versiyonunda menzili 614 km’ye kadar çıkardı.

Hyundai Motor Company, dünya çapında geçerli olan hafif araç test prosedürüne (WLTP) göre, IONIQ 6’da şarj başına 614 kilometre gibi üst düzey bir menzil elde etti. Hyundai’nin Elektrikli Global Modüler Platformu (E-GMP) ile üretilecek olan IONIQ 6, hem stressiz bir sürüş keyfi hem de performans sağlayan üstün bir güç ünitesi (77.4 kWh) sunuyor. Hyundai tarafından geliştirilen yeni nesil pil teknolojisiyle birlikte 100 kilometrede 13,9 kWh’lik bir tüketim elde edilirken, aynı zamanda satışa sunulacağı ülkelerde de en verimli bataryalı elektrikli modellerden (BEV) biri olacak.

15 DAKİKADA 351 KM

IONIQ 6, 15 dakikalık şarj ile 351 kilometrelik bir menzil sunuyor. Aynı zamanda 350 kWh ultra şarj istasyonlarında da yaklaşık 18 dakikada yüzde 10 ila 80 arasında pilini doldurabiliyor. IONIQ 6, tıpkı kardeşi IONIQ 5 gibi 800V ultra hızlı şarj özelliğine de sahip. Ayrıca, ek bileşenlere veya adaptörlere ihtiyaç duymadan 400V şarjı da destekliyor.

elektrikli sürüş menzilini en üst düzeye çıkaran Hyundai, aynı zamanda aracın 0,21 cd’lik bir sürtünme katsayısına ulaşmasını da sağladı. Otomotiv dünyasındaki en düşük değerlerden biri olan 0.21 cd, aktif hava klapesi, tekerlek hava perdeleri, entegre arka spoyler ve tekerlek boşluğu gibi sürtünmeyi azaltıcı parçalarla elde edildi.

E-GMP platformunda üretilecek IONIQ 6, bu yıl belirli pazarlarda satışa sunulacak. Aracın önümüzdeki sene içerisinde Türkiye’ye de gelmesi bekleniyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR