test

İhracatta 200 milyon dolar hedef koydu, Almanya’ya 53 firma ile katılım sağladı

Ağaç İşleme Makine Sanayicileri Derneği (AİMSAD), 37’si üye firma olmak üzere toplamda 53 Türk üretici ile alanında dünyanın en büyük fuarı olan Ligna Hannover Uluslararası Ağaç ve Ağaç İşleme Makineleri, Tesis ve Ekipmanları Fuarı’na katılım sağladı. 160 ülkeden katılımcıların yer aldığı fuarda Türk ürünleri yoğun ilgi gördü.

45 ülkeye 1 milyon doların üzerinde ihracat yapan ve ekonomik hacmi 500 milyon dolara ulaşan ağaç işleme makineleri sektörü, alanında dünyanın en büyük fuarı olan Ligna Hannover Uluslararası Ağaç ve Ağaç İşleme Makineleri, Tesis ve Ekipmanları Fuarı’na 37 üye firması ile katılım sağladı. Toplamda 53 Türk firmasının yer aldığı fuar, küresel ağaç işleme makineleri sektörüne yön veren etkinlik olarak nitelendiriliyor.

LİGNA’DA HEDEF TÜM KITALAR

Dünyanın en büyük ağaç işleme makineleri fuarında 160 ülkeden katılımcılar yer aldı. Beş gün süren fuarda Türk ürünleri yoğun ilgi gördü. Ağaç İşleme Makine Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş, “Bu yıl ihracatta 200 milyon dolar hedefimiz var. Almanya Ligna fuarı, hedefimize ulaşmamızda büyük bir itici güç olacak. 37’si AİMSAD üyesi toplamda 53 firmamızla fuardaki yerimizi aldık. Dünya, Türk makine sektörünün geldiği noktayı yerinde gördü. Ligna’da hedef olarak bir ülkeyi ya da bölgeyi belirlemedik. Bu fuarda tüm kıtaları hedef aldık. Firmalarımız yeni pazarlara açılarak rekabette öne çıkma fırsatı buluyor. 2023’ü ihracatta büyüme yılı ilan ettik. Yurt dışı fuarlar bu hedefe ulaşmamızda başrolü oynuyor” ifadelerini kullandı.

Bu yıl 36’ncısı düzenlenecek Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı WoodTech, bundan böyle Intermob’dan bağımsız olarak organize edilecek. 19-23 Ekim 2023 tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan fuarı geçen sene 12 bini yurt dışından gelen ziyaretçiler olmak üzere toplam 60 bin kişi ziyaret etmişti. AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Toktaş, ”Tam 36 yıldır Avrasya’daki en büyük ihtisas fuarı olma başarısını sürdüren bir organizasyondan bahsediyoruz. Bu yıl özellikle yabancı ziyaretçi sayımızda ciddi bir artış bekliyoruz. 19 Ekim’de dünyayı İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyoruz” dedi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR