test

İngiliz BHL’den iki Türk şirketine 65 milyon dolar

Birleşik Krallık merkezli BHL Holdings UK (BHL), müşterilerine bireysel bankacılık ve sigorta ürünlerinde aracılık hizmeti veren Hesapkurdu ve Koalay’ın çoğunluk hisselerini yaklaşık 65 milyon dolar toplam değer üzerinden satın alarak toplam hisse oranını %97.5’e çıkardı.

BHL Yönetim Kurulu Üyesi Ian Leech, konuyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye’nin finansal sektörü son yıllarda hızlı bir dijitalleşme süreci geçirdi. Hesapkurdu ve Koalay gibi lider platformlar, bu sürecin öncüleri arasında yer alıyor. BHL’nin, Türkiye’nin geleceğine inancı tam. Bu satın alım, BHL’nin Türkiye’deki konumunu daha da güçlendirecek ve müşterilerimize daha iyi hizmet vermemizi sağlayacak.”

Hesapkurdu ve Koalay markaları, hisse satışıyla birlikte BHL Turkey şirketi çatısı altında yönetilecek. Hisselerini satanlar arasında kurucular Ömer Paksoy ve Onur Tekin Turhan, İtalya’nın en büyük kredi ve sigorta brokeri Gruppo MutuiOnline’ın büyük hissedarı Alma Ventures ve Hollanda merkezli global sigorta grubu NN Group da var.

Satışın ardından BHL Turkey’in CEO’su olarak görevine devam edecek Ömer Paksoy, şirketin uzun vadeli düşünen güçlü ortağı, sağlam sermaye yapısı ve güçlü ekibiyle yatırım ve istihdama devam edeceğini vurguladı. “13 yıl önce kurumsal hayattaki işlerimizi bırakarak sıfırdan kurduğumuz şirketin, bugün yaklaşık 9 milyon mutlu müşterisi var” diyen Paksoy, şunları ekledi: “BHL Turkey olarak, önümüzdeki dönemde Türkiye’de finansal teknoloji alanında yeni ürünler ve hizmetler sunmayı planlıyoruz. Ayrıca, yatırımlarımızı artırarak, Türkiye fintek ekosisteminde daha da fazla istihdam yaratmayı hedefliyoruz.”

Onur Tekin Turhan ise “Kuruluş amacımız, banka ve sigorta ürünlerini bireyler için daha kolay ve şeffaf bir hale getirmek ve Türkiye’de finansal hizmetlere erişimi yaygınlaştırmaktı. Bu amaçlarımızı gerçekleştirme yolunda çok önemli adımlar attık ve bu ekibin önümüzdeki dönemde daha da güzel işler yapacağına inancımız tam” dedi.

Satın alımla ilgili tüm işlemlerin Haziran ayı sonunda tamamlanması bekleniyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR