İSGOLD, Vakıfbank ile de altın toplayacak

İSGOLD Altın Rafinerisi, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması için Ziraat Bankası ile yaptığı işbirliğinden sonra Vakıfbank’la da anlaştı. Vatandaşlar 26 Aralık’tan itibaren yastık altındaki altınlarını İSGOLD güvencesi ile Vakıfbank şubelerine de teslim etmeye başladı

Türkiye’nin inovatif altın rafinerisi olan İSGOLD Altın Rafinerisi, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması için ikinci kamu bankası ile de anlaştı. Nisan ayında Ziraat Bankası ile işbirliğine giden İSGOLD, 26 Aralık 2022 itibariyle Vakıfbank’ın 10 şubesinde, yılbaşından itibaren de 20 şubesinde vatandaşın yastık altındaki altınlarını ekonomiye kazandırmaya başladı. Vatandaşlar halen Türkiye genelinde 180 Ziraat Bankası şubesine fiziki olarak altınlarını teslim edebiliyorlar.

Borsa İstanbul’a üye 5 altın rafinerisinden biri olan İSGOLD, diğer kamu bankası Halkbank’la da yastık altındaki altınların toplanması için yeni yılın ilk aylarında benzer bir işbirliğine gitmeye hazırlanıyor.

250 kuyumcu sayısına ulaştı

Geçen yılın Şubat ayında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıkladığı yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması sistemine tam destek verdiklerini hatırlatan İSGOLD Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Aşık, şu ana kadar da 250 kuyumcu ile yastık altındaki altınları toplama işlemini sürdürdüklerini kaydetti. Aşık, “Bizim için altınların güvenli bir şekilde sisteme kazandırılması öncelikli konu. Türkiye’nin iki büyük kamu bankası ile çalışıyor olmak bu güvenin en büyük göstergelerinden biri. İşbirliklerimizi diğer kamu bankası ve özel sektörümüzün önemli bankaları ile sürdürmek istiyoruz. Görüşmelerimiz sürüyor. Yeni yılı ilk çeyreğinde üç kamu bankası ve en az iki özel banka ile işbirliklerimizi tamamlamak istiyoruz” dedi.

Yastık altındaki altınların güvenli olarak sisteme kazandırılmasının yanı sıra en fazla altının ekonomiye kazandırılması için de çalıştıklarını dile getiren Aşık, “Yastık altında 5 bin ton altın olduğu tahmin ediliyor. Biz her yıl en az 200 ton altını ekonomiye kazandırmak için çalışıyoruz. Böylece ülkemizin ithal ettiği yıllık 200 tonluk altın ihtiyacı da karşılanabilir” dedi.

İSGOLD Altın Rafinerisi’nin Borsa İstanbul’a üyelik başvurusu, Aralık 2021’de kabul edildi. İSGOLD, Londra Külçe Piyasası Birliği’ne (London Bullion Market Association-LBMA) üye olmak için de çalışmalarını sürdürüyor. Çeşitli ağırlıklarda altınlar üreten İSGOLD, bu altınların başka madenlerle karıştırılarak haksız kazanç elde edilmemesi için yıllar önce taklit edilemeyen QR kodlu gram altınları piyasaya sürdü. Bu sayede İSGOLD’un ürettiği altınların saflık derecesinde herhangi bir sapma olmuyor ve vatandaş güvenle alabiliyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR