İskoçya’nın feribotlarına Türk imzası

Cemre Marin, İskoçya’da düzenlenen ihaleyi kazanarak ülkede kullanılmak üzere 2 feribot daha inşa etmek üzere sipariş aldı. Böylece Cemre’nin İskoçya için üreteceği gemi sayısı 4’e çıkmış oldu.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, Türkiye’de ürettiği gemileri daha önce İsveç ve Norveç başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesine ihraç eden Cemre Marin, İskoçya’da düzenlenen ihaleyi kazanarak ülkede kullanılmak üzere 2 feribot daha inşa etmek üzere sipariş aldı. Böylece Cemre’nin İskoçya için üreteceği gemi sayısı 4’e çıkmış oldu. Yeni feribotların 94.8 metre uzunluğunda olacağı açıklandı.

Cemre Marin ilk aldığı gemi siparişini Ekim 2024’te, diğerini ise 2025’in başında teslim edecek.

Türk şirket bu yılbaşında ülkede düzenlenen ihaleyi kazanarak 2 feribotun yapımını üstlenmişti.

Yeni feribotların 94.8 metre uzunluğunda olacağı belirtilirken en az 550 yolcu ve 85 araç taşıyacak ve 17 knot hız yapacak şekilde inşa edileceği belirtildi. İlk iki gemi için ödenecek rakam 110 milyon sterlin olarak açıklanmıştı. Yeni ihaleye dair rakam ise henüz açıklanmadı.

Cemre Tersanesi son olarak ürettiği dünyanın ilk çift gövdeli SOV (Wind Service Operation Vessels) gemisi Groene Wind (Yeşil Rüzgar) ile ses getirmişti.

Cemre Tersanesi Groene Wind’i Belçika’daki Rentel ve Mermaid Seastar (SeaMade) için üretti. Groene Wind’in en büyük özelliği, dünyada üretilen ilk DP 2, çift gövdeli SOV olması. Groene Wind, üç farklı rüzgar çiftliği alanına hizmet veren ilk sistem olarak da kayıtlara geçti.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR