İtalya ile ticarette yeni rekor geliyor

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği’nin ev sahipliğinde düzenlenen Ekonomik Forum bu yıl “İtalya-Türkiye-Avrupa Birliği Ticari İlişkilerini Geliştirmenin Yolları” başlığı ile Venedik Sarayı’nda Türk ve İtalyan iş dünyasının önde gelen isimlerinin katılımı ile gerçekleştirildi. İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini, İtalyan yatımcıların Türkiye’ye ilgisinin devam ettiğini ve İtalya ile dış ticarette geçen yıl 23 milyar dolarla kırılan rekorun, bu yıl 25 milyar dolar seviyesine ulaşmasını beklediklerini söyledi.

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği’nin ev sahipliğinde geleneksel olarak düzenlenen ekonomik forum bu yıl “İtalya-Türkiye-Avrupa Birliği Ticari İlişkilerini Geliştirmenin Yolları” başlığı ile gerçekleştirildi. Forumun açılış konuşmasını gerçekleştiren İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini, “İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası olarak, ikili ticaretin ve yatırım akışının artması, daha yaygın ve derin olması için tüm gayretimizle çalışmaktayız. Başarıyı elbette geçen sene rekor kırarak 23 milyar dolar ve bu sene yeni bir rekora imza atıp yaklaşık 25 milyar dolarlık bir seviyeye ulaşması beklenen dış ticaretle ölçmek mümkündür. Potansiyeli yakından takip ettiğimiz gibi proaktif bir şekilde İtalya’da ve Türkiye’de temasta olduğumuz oda ve sektörel birliklere, İtalya’dan ve Türkiye’den gelen şirket bazındaki istek ve sorulara cevaplar vererek bu seviyeye kayda değer katkılarda bulunduğumuzu düşünmekteyiz.” dedi.

İTALYA’DAN TÜRKİYE AB ÜYELİĞİNE DESTEK

Avrupa Birliği kurucu üyeleri arasında bulunan İtalya’nın, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecini güçlü ve görünür şekilde destekleyen ülkelerin başında geldiğini söyleyen Manzini, rekor seviyesine ulaşan ikili ticaret hacminin kazanılmış hak gibi görmeyip hem elde edilen sonuçları savunmak hem de bundan sonraki büyüme hamlesini sağlamak için el ele çalışarak ticari ilişkilerin gelişmesi ve derinleşmesinin önündeki tüm engelleri kaldırmanın büyük önem arz ettiğini ifade etti.

TÜRKİYE AB’NİN TİCARİ ORTAKLARI ARASINDA 6. SIRADA

Avrupa Birliği’nin Türkiye için çok önemli olduğunun altını çizen Manzini, Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nin en önemli ticari ortakları arasında 6. sırada yer aldığını söyledi. Rusya’nın 5. sırada yer aldığını, savaş sonrası yaşanan ambargodan ve Rusya’nın mevcut koşullarından dolayı Türkiye’nin 5. sıraya çok rahat çıkabileceğini kaydetti.

İTALYAN TİCARET ODASI’NA YENİ GÖREV

Bugün dünyada, İtalya dışında faaliyet gösteren, İtalya Ekonomi Bakanlığı’nca tanınan ve desteklenen, 61 ülkede, 84 İtalyan Ticaret Odası’nın mevcut olduğunu söyleyen Manzini, “Bahsi geçen bu 84 Ticaret Odası’nın konumları itibariyle 7 bölge temsilciliği bulunmaktadır. Ekim ayının ilk haftasında Perugia’da gerçekleşen seçimler sonucunda Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Arnavutluk, Romanya, Moldova, Bulgaristan ve İzmir İtalyan Ticaret Odalarının yer aldığı Avrupa ve Akdeniz Bölge Temsilciliği görevine seçilmiş bulunmaktayım. Türkiye ekonomisinin bölgesinde ulaştığı gücün de bir simgesi olan bu değerli görevi Odamız adına en iyi şekilde yürütmekten gurur duyacağımı da sizlerle ayrıca paylaşmak isterim.” dedi.

‘ANKARA-ROMA İLİŞKİLERİ HER ZAMAN GÜÇLÜ’

Ekonomik Forum’da konuşan İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi Giorgio Marrapodi ise, “Zor bir dönemden geçiyoruz. Gerçekten fırtınalı sularda seyretmemiz gerekiyor. Ticari ilişkiler değil sadece, bölgede istikrar artırılmasının Doğu Akdeniz Bölgesi çalışmaları için önemli olduğunu düşünüyoruz. Akdeniz Bölgesi’nde Türkiye, İtalya için çok önemli bir ortak. Sadece ithalat-ihracat değil. Ekonomi her zaman siyasetle el ele gider. Bunlar güçlü olduğunda iş ortamı da güçlü olur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 Temmuz’da dile getirdiği gibi İtalya’nın da Türkiye’yi stratejik ortak ve dost ülke olarak gördüklerini söyledi. Ankara ve Roma ilişkileri her zaman güçlü olmuştur ve yine olacaktır.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR”

Ekonomik ilişkilerin diğer ayağının yatırımlar olduğunu söyleyen Büyükelçi Marrapodi; “İtalyan firmalar, Türkiye’de yatırım yapmaya 1960’lardan beri devam ediyor. İşbirliği ve teknoloji transferine açık şekilde çalışıyorlar. Bizler aynı zamanda, Türk yatırımlarının da İtalya’da devam edip arttığını görüyoruz. Daha da artmasını umut ediyoruz. Bu finansal zorlu döneme rağmen Türkiye çok güçlü bir şekilde devam ediyor. Hükümetin elinde önemli araçlar olduğunu görüyoruz. Genç nüfus önemli potansiyel arz ediyor. Türkiye’nin, Avrupa yolculuğu gerçekten yeni fırsatlar oluşturacak ve güveni artıracaktır. İtalya güçlü bir şekilde Türkiye’nin AB’de yer alması için gerekli siyasi desteği vermiştir ve vermeye devam edecektir.” dedi.

Gümrük Birliği modernizasyonunun hem Avrupa Birliği hem de Türkiye için önemli olacağını söyleyen Büyükelçi Marrapodi, mevcut Gümrük Birliği kısıtlarının ortadan kaldırılmasının önemli olacağını belirtti. Marrapodi sözlerini şöyle tamamladı; “Özellikle Brüksel nezdinde tüm taraflar için Türkiye’deki İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği’nin Gümrük Birliği modernizasyonunun önemli olduğunu göstermesi başarılı bir girişimdi. Türkiye’nin yapıcı çabaları sürdürmesi halinde üye devletlerin de görüşmeleri tekrar açmaya başlayacağına inancımız sonsuzdur. Biz de bu konuda üzerimize düşen çabayı göstereceğiz.” dedi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR