Karsu Tekstil kriz etkisi ile üretim hatlarının birini kapatıyor

Karsu Tekstil dünyada yaşanan çalkantılar, enflasyonist ortam ve enerji maliyetlerindeki artış nedeniyle üretiminin yüzde 10’unu oluşturan bir hattını kapatma kararı aldı. Yeni yatırımlar için tekstil piyasasındaki hareketler izlenecek.

Karsu Tekstil’den KAP’a yapılan açıklamada, ekonomide yaşanan çalkantılar ve finansal piyasalarında yaşanan gelişmelerle birlikte tekstil sektöründe hissedilmeye başlayan kriz ve etkilerinin bir toplantıda değerlendirildiği kaydedildi. Avrupa’nın çok ciddi enerji krizi içerisinde olması, Avrupa ve Amerika’da hızla artan enflasyonun etkileriyle birlikte 2022 yılının 2.yarısı itibariyle hissedilmeye başlanan resesyonun 2023 yılında daha da etkinleşebileceği değerlendirildi. Bunun etkileri ile yaşanan pazar daralması ile birlikte, üretimde artan enerji maliyetleri gibi artan maliyetlere karşın mamul satış fiyatlarındaki düşme eğiliminin şirketin yaratacağı kaynakları olumsuz etkileyebileceği görüşüldü.

ÜRETİMİN YÜZDE 10’U

Karsu Tekstil Yönetim Kurulu’nda alınan karara göre finansal disiplinle birlikte enerji maliyeti yüksek verimliliği düşük makinelerden oluşan bir hattın 1 Ocak 2023’ten itibaren kapatılmasına karar verildi. Açıklamada, “Kapatılmasına karar verilen bu hattın kapasitesi verimlilik raporuna göre üretim miktarının %10’unu kapsamasına rağmen işgücü maliyetinin %12’sini ve toplam tüketilen enerjinin %26’sını kapsamakta olup bu nedenle oluşan işgücü fazlalığında İş Kanunu, TİS hükümleri dikkate alınarak çalışanların yasal hakları ödenmek suretiyle tasfiye edilmesine karar verilmiştir.” denildi.

Açıklamada, Bu hattın kapatılmasından sonra, bu hattın teknolojik ve yüksek verimli makinalara yatırım yapılarak üretime yeniden açılabilmesi için gerekli alt yapı (klima santral ve kanalları ile teknolojik yatırımlar) çalışmalarına tekstil piyasalarının hareketleri ve ekonomideki gelişmelere göre uygun bir zamanda başlanmasına karar verilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR