KKTC’yi girişimciliğin merkezi yapmak için yola çıktılar

Final Üniversitesi bünyesinde kurulan Final GİNOVA, KKTC’yi girişimciliğin merkezi yapmaya hazırlanıyor. KKTC’nin turizmdeki başarısının yanına girişimciliği eklemek ve dünya çapında girişimler çıkartmak istediklerini belirten GİKAD Başkanı ve Final Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Dr. İçim Çağıner Kavuklu, “KKTC’de eğitimli ve yeni işlere açık büyük bir insan kaynağı var. Adadaki insan potansiyelini değerlendirip beyin göçünü önlemek ve yeni girişimlerle bu potansiyeli açığa çıkarmak istiyoruz.” dedi.

Final Üniversitesi bünyesinde, GİKAD (Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği) desteğiyle kurulan bir girişimcilik ve inovasyon merkezi olan Final GİNOVA’nın açılışı gerçekleşti. Bünyesinde teknoloji girişimciliği, kadın girişimciliği, tarım girişimciliği, fintech, sosyal girişimcilik ve genç girişimcilik gibi girişimcilik türlerine göre ayrılmış koordinatörlükleri bulunan Final GİNOVA, KKTC’yi bir girişim merkezi yapmayı hedefliyor.

Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği (GİKAD) Başkanı ve Final Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Dr. İçim Çağıner Kavuklu, Ada’daki girişimciliği özendirmek, istihdamı artırmak ve ekonomiye katkıda bulunmak için işe önce kadınlardan başladıklarını söyledi. GİKAD ile özellikle evde üretim yapan kadınlara destek olduklarını ve ürettikleri ürünleri bölgedeki otellerin ve diğer işletmelerin almalarını sağladıklarını söyleyen Kavuklu, bunun yanında bir kadın üretimine destek olan bir kooperatif kurarak ürünlerini satmalarına yardımcı olduklarını belirtti. Köylerde üretmeye hevesli çok fazla insan olduğunu ama pazarlama ve satış konusunda sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Kavuklu, Gİ-KA KOOP ile bu sorunu aşmaya çalıştıklarını ve kadınları ekonominin içine çekmeyi başardıklarını kaydetti.

Kıbrıs’ta çok uzun yıllardır turizm ve otelcilik sektöründe faaliyet gösterdiklerini anlatan Kavuklu, bundan 7 yıl önce de Final Okulları ile birlikte ortak olarak Final Üniversitesi’ni hayata geçirdiklerini söyledi. Yaklaşık 50 farklı ülkeden 4 bin 500 öğrencinin bulunduğu üniversiteyi farklılaştırmak ve Ada’ya katkıda bulunmak için bir girişimcilik merkezi kurduklarını ifade eden Kavuklu, şunları söyledi:

Adanın adını girişimcilikle de duyuracağız

“Biz bu üniversitede eğitim ile girişimciliği birleştirmek ve eğitimi uygulamalı hale getirmek istedik. Bunun için de öncelikli olarak üniversite bünyesinde Final GİNOVA ile bir girişim merkezini hayata geçirdik. Biz burada yaptığı girişimi anlatmak için girişimci olanlar değil, üreten ve değer yaratan girişimler oluşturmak istiyoruz. Merkezi de bunu amaçlayan gençlere ulaşmak için kurduk.

Final GİNOVA’nın ana paydaşı GİKAD olsa da, sadece kadın girişim değil, fintech, tarım, teknoloji, nörogirişimcilik gibi farklı girişimcilik türlerini de içerisine aldık. KKTC’de gerçekten çok büyük bir potansiyel ve eğitimli bir kitle var. Buradaki insan potansiyelini değerlendirip girişimleri dışarı dışarıya açmak ve beyin göçünü önlemeye çalışacağız. Biz bu gençler sayesinde KKTC’nin yalnızca turizmle değil, aynı zamanda girişimcilikle de anılmasını ve bu şekilde adını duyurabileceğini düşünüyoruz. Girişimcilik de bu işin en önemli anahtarı. Eğer buradan başarılı girişimler çıkarıp dışarıdaki yatırımcılarla buluşturursak, dünyada tanınmasına da öncü olabilir.”

Girişimlerin bir fikirle doğduğunu ancak bu fikrin hayata geçişine kadar olan sürede girişimcilerin daha önce görmedikleri çeşitli zorluklarla karşılaştığına dikkat çeken Kavuklu, “Final GİNOVA’nın en önemli özelliklerinden birisi uzmanlık alanlarına göre ayrılmış bir kadro yapısı. Önümüze gelen iş fikrine iş planından finansal raporlamaya, hukuktan satış teknikleri ve şirket yönetimine kadar tüm eğitimleri bu konularda uzman olan farklı öğretim üyeleri veriyor. Ayrıca girişimleri yatırımcılarla buluşturma meselesine de çok önem veriyoruz. Tüm politik kısıtlara rağmen iyi fikirlere yatırımcıların ilgi göstereceğini düşünüyoruz. Start-up’ları burada kurgulayarak yatırımcılar sayesinde tüm dünyaya taşımayı hedefliyoruz.” dedi.

Nörogirişimcilik laboratuvarı kuruldu

Final GİNOVA’nın Genel Müdürü Doç. Dr. Arzu Girişken de, bu merkezle birlikte KKTC için çok önemli bir adım attıklarını söyledi. Merkezin sadece okulun öğrencilerine değil tüm KKTC’ye açık olduğunu vurgulayan Girişken, dışarıdan gelip kendilerine girişimcilik fikirlerini anlatanlara her türlü desteği vereceklerini ifade etti. Üniversitedeki çok kültürlülüğün girişimcilik için büyük bir avantaj olduğunu ve öğrencilerin de konuyla çok ilgili olduğunu kaydeden Girişken, “Biz Final Üniversitesi bünyesinde kurduğumuz Final GİNOVA olarak onlardaki bu potansiyeli ortaya çıkarmak ve Ada için ciddi bir katma değer yaratmak istiyoruz. Buradaki eğitimli nüfus ilk etapta yurtdışına gitse bile neredeyse tamamı belli bir zaman sonra geri dönüyor veya geri dönmek istiyor. Bu insanlarda büyük bir tecrübe, bilgi ve birikim var. Herkes kendim ne yapabilirim diye düşünüyor. KKTC’de çok fazla aile işletmesi olsa da yeni nesil yaratıcı işler kurmak istiyor. Bunların yolunun açılmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz KKTC’yi girişimcilikle güçlendirmek, Ada’nın adını turizm ve eğitimin yanı sıra girişimcilikle de öne çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

GİNOVA’da ilk defa nörogirişimcilik uygulamalarını da başlattıklarını söyleyen Girişken, biyolojik ölçümleme ve beyin görüntüleme cihazlarının içerisinde bulunduğu kapsamlı bir nörogirişimcilik labratuvarı kurduklarını kaydetti. Bu merkezin girişimcilikle nöro uygulamaları birleştiren tek merkez olduğunu belirten Girişken, girişimci adaylarına arzu ettikleri takdirde nöro testler yapacaklarını söyleyerek, “Bir girişimin başarısını belirleyen en önemli unsurlar, girişim fikrinin hedef kitlenin duygularını ne kadar harekete geçirdiğini tespit etmektir. Nöro ölçümlemeyle, girişimcilerin iş fikrini kelime kelime test ederek, katılımcıların beynindeki etki görülebilmektedir. Böylelikle fark yaratacak ve başarılı iş fikirlerine yatırım yapmak mümkün olabilecektir. Ayrıca nöropazarlama araştırmaları ile girişimcilerin çıkaracakları ürünlerin tadını, ambalajı, pazarlama iletişimin unsurlarını da test edip, etkin bir pazarlama karması belirlemelerine yardımcı olmaya çalışacağız.” dedi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR