Koç ve LG ortaklığı ile yapılacak dev fabrika yatırımı iptal

Ankara’da Koç Holding, Ford Motor Company ve LG Energy Solution ortaklığında kurulması planlanan batarya hücresi üretim tesisi yatırımının iptal edildi.

Koç Holding, Ford Motor Company ve LG Energy Solution ortaklığında Ankara’da kurulacak fabrika yatırımının iptal edildiğini duyurdu. Batarya hücresi üretim tesisi yatırımı ile ilgili bu yılın şubat ayında açıklama yapılmış, toplam yatırımın 2 milyar dolar civarında olduğu belirtilmişti.

Koç Holding’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

Zamanlama uygun değil

“Koç Topluluğu’nun katılımı ile Ford Motor Company ve LG Energy Solution tarafından Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan batarya hücre üretimi yatırımıyla ilgili olarak yapılan değerlendirmelerde, mevcut elektrikli araç penetrasyonundaki gelişme dikkate alınarak batarya yatırımı için zamanlamanın uygun olmadığı sonucuna ulaşılmış ve 21 Şubat 2023 tarihli açıklamamıza konu Niyet Mektubu (MoU) feshedilmiştir.

Ford ve Koç Holding olarak Ford Otosan’ın Kocaeli fabrikalarında elektrikli araç üretimine yönelik çalışmalarına desteğimiz devam edecek olup, elektrikli araç piyasa dinamiklerindeki gelişmelere göre gelecekte batarya hücre yatırımı değerlendirilebilecektir.”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR