Konukoğlu Kanada’dan traktör fabrikası aldı

Konukoğlu Ailesi’nin ikinci büyük holdingi ASKO Holding, Amerika kıtasına hızlı girdi. Geçtiğimiz aylarda taşınabilir asansör üreticisi Hy-Brid Lifts’i alan şirket şimdi de Kanada merkezli traktör üreticisi Buhler’i satın aldı.

Başak Traktör’ün ana ortağı ASKO Holding, Rusya’nın en büyük tarım üreticisi Rostselmash’tan Kanada Manitoba merkezli Buhler Industries’in yüzde 97 hissesini satın almak üzere anlaşmaya vardı. Şirket, Rostselmash’a olan tüm borçları da dahil olmak üzere 45 milyon dolar ödeyecek.

Versatile traktörleri ve Farm King ekipmanlarını üreten ve yaklaşık 800 kişinin çalıştığı Buhler’in çoğunluk hissesi 2007 yılından bu yana Rostselmash’a aitti.

ASKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sami Konukoğlu, satın almanın ASKO Holding’in Kuzey Amerika’ya genişlemesi için önemli bir adım olduğunu söyledi. Konukoğlu, “Buhler Industries ve onun ikonik markaları Versatile ve Farm King, tarım endüstrisinde derin bir geçmişe ve mirasa sahip. Buhler Industries ile işinin gelişiminde bir sonraki adımları atmak için birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi.

Buhler Industries Operasyon Direktörü Grant Adolph da, “ASKO Holding ile ortaklık kurduğumuz için çok heyecanlıyız. ASKO Holding’in tarım ekipmanları sektöründeki derin anlayışının ve katılımının, şirketin gelecekteki büyüme ve inovasyon için muazzam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olacağına inanıyoruz.” dedi.

Merkezi Sakarya’da bulunan Başak’ın tarımsal üretici olarak kökeni 1914 yılına dayanıyor. 2012 yılında Sanko Grubu bünyesine katılan şirket 120 beygir gücüne kadar traktörler üretiyor ve Başak Tarım markası altında toprak işleme, ekim, hasat ve bahçe ekipmanları da üretiyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR