MB Başkanı’ndan bankacılara döviz sitemi

Ekonomi yönetiminde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in göreve başlarken taahhüt ettiği “rasyonel zemine dönüş” politikası Merkez Bankası’nda hissedilmeye başlandı. Hafize Gaye Erkan’ın TCMB Başkanı olarak katıldığı ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinin Mart 2021’den bu yana ilk kez artırılarak yüzde 15’e çıkarılmasının ardından para politikasında değişimin işaretleri alınıyor.

Ekonomi Gazetesi’nden Maruf Buzcugil’in kulis haberi şöyle:

“Bankacılık çevrelerinden edindiğimiz bilgilere göre, 22 Haziran’daki PPK toplantısının ertesi günü ilk kez Bankalar Birliği toplantısında bankacılarla bir araya gelen Erkan, çok önemli mesajlar verdi. Aldığımız bilgilere göre, bankacıların, “çok verimli geçti” şeklinde değerlendirdiği toplantıya Başkanın PPK faiz kararı açıklanır açıklanmaz hemen döviz alımına yönelen bankalara sitemi ve önümüzdeki dönemde atılacak adımlara yönelik mesajları damga vurdu.

Faiz artışıyla göreve başlayan TCMB’nin yeni başkanı Erkan’ın bankacılarla ilk buluşmasında TL’yi şahince savunan tutumu dikkati çekti.

Erkan: Testi keşke TL’ye yönelerek yapsaydınız

Toplantının başında bankacıların “ülkemizin ekonomisi için elimizden geleni yapmaya hazırız. Biz ülkemiz için varız” mesajını alan TCMB Başkanı Erkan, bu sözler üzerine döviz alımına yönelen bankalara sitemlerini iletmiş. Erkan’ın, PPK kararının açıklanmasından dakikalar sonra bazı büyük özel sektör bankalarının döviz alımına geçtiklerine işaret etmesi ve bundan TL’nin zarar gördüğüne ilişkin sitemi, toplantının havasını bir anda değiştirmiş.

Savunmaya geçen bankacıların “gelen talepleri kullanarak test etmek istedik” sözleri, Erkan’dan “keşke testi TL’ye yönelerek yapsaydınız, döviz alım taleplerini faiz kararından birkaç dakika sonra değil, zamana yayarak karşılasaydınız” karşılığını almış. Seçim kaygılarının da etkisiyle yaklaşık üç yıldır izlenen yaklaşımla para politikasından ve enflasyon hedefl emesinden adım adım uzaklaşılmasının ardından Erkan’ın TL’yi şahince savunan tutumu da keskin politika değişikliğinin işareti olarak algılanmış.

Enflasyon öncelik, ihtiyati tedbirler yumuşayacak, rezerv satılmayacak

TCMB Başkanı Erkan’ın gelecekte izlenecek politikalara ilişkin altını çizdiği başlıklar bankacıları umutlandırmış. Erkan, TCMB’nin birinci ve temel önceliğinin fiyat istikrarı ve enflasyon olacağını vurgulamış. Bankaları bunaltan ihtiyati tedbirlerin aşama aşama sadeleştirileceğini duymak da bankacıları sevindirmiş. Erkan’ın kurların aşağıda tutulmasını sağlamaya yönelik rezerv satışının son bulduğunu kesin bir dille ifade etmesi de dikkati çekmiş.

Bankalar: Evet, reel sektöre kredi veremedik

Son dönemde yürürlüğe konulan 200’ün üzerinde bankacılık düzenlemesinin karlılıklarını düşürdüğünden yakınan bankacılar, reel sektör kredileri konusunda özeleştiri de yapmışlar. Erkan’ın reel sektörün finansman sorununun çözümü yaklaşımı üzerine bankacılar, “Evet, reel sektöre kredi veremedik. Krediler, KKM karşılığı verilenlerle sınırlı kaldı” demişler. Özel bankalar, “Kamu bankaları vergi topluyor, biz toplayamıyoruz” yakınmalarını da Başkan Erkan’a iletmişler.

Dikkatler Erkan’ın 27 Temmuz’daki enflasyon Raporu sunumunda

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan kamuoyuna açık ilk sunumunu 27 Temmuz’da İstanbul’da yılın üçüncü enflasyon raporunu açıklarken yapacak. enflasyonla mücadele ve para politikası yaklaşımı merak edilen Erkan da önceki enflasyon raporu toplantılarında olduğu gibi ekonomistlerin ve ekonomi gazetecilerinin sorularını yanıtlayacak.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR