Memur ve emekli zammı yüzde 30’a çıktı

Memur ve emeklilere dün yüzde 25 olarak açıklanan yeni yıl zammı yüzde 30’a çıkarıldı. En düşük emekli maaşı da 5 bin 500 liraya yükseltildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yüzde 25 olarak açıklanan memur ve emekli maaş zamlarının 5 puan daha artırılarak yüzde 30’a çıkartıldığını duyurdu. Öte yandan Erdoğan, asgari ücret desteğinin de 400 TL’ye yükseltildiğini açıkladı. Bu destek, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 2023 ücretini belirlerken 250 TL olarak belirlenmişti. Böylece, yeni ücret yürürlüğe girdikten birkaç gün sonra yeni bir destek artışı yapılmış oldu.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Dün 2022 enflasyonunu aldıktan sonra memurlarımızın ve emeklilerimizin maaş artışını yeniden değerlendirdik. Memur maaşlarında yüzde 87’lik artışa gitmiş, temmuz ayında yüzde 42’ye varan zam yapmıştık.

Memurlarımızın ve emeklilerimizin oranlarına razı olamadık. Bakanlarımızla yaptığımız değerlendirme sonucunda memur ve emekli maaşlarında yüzde 25’lik bir artışa gitmeyi kararlaştırmıştık. Bunu da dün katıldığımız memur buluşmasında duyurmuştuk. Memur buluşmasına giderken bakanlarımıza bu oranı daha da yukarı çıkacak formüller bulmaları talimatını vermiştik.

Dün ve bugün yürütülen çalışmalar sonucunda memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 30’a çıkaracak imkanlar sağladık. Buradan memurlarımıza ve tüm emeklilerimize ocak ayı maaş artışlarının yüzde 30 olarak uygulanacağı müjdelerini veriyoruz.

En düşük emekli maaşının da 5 bin 500 lira olacağını duyuruyoruz. Yılın ikinci yarısı için toplu sözleşme ve enflasyon farkı göz önünde bulundurularak yeni artışlar yapılacağını hatırlatmak istiyorum.”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR