test

Merkez Bankası Başkanı Erkan’dan ‘yol haritası’ açıklaması

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, “Enflasyon raporu toplantısında paylaştığımız yol haritamızı kademeli ve kararlı adımlarla uygulamaya devam ediyoruz” dedi.

Kuyumculuk sektörü temsilcileri Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın liderliğinde Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ile bir araya geldi. Sektörün içinde bulunduğu durum hazırlanan bir sunumla anlatıldı.

Sektör temsilcilerinin sorunlarını dikkatle dinleyen TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, “2024 yılında dezenflasyonun sürdürülebilir şekilde başlamasını sağlayacak zemini oluşturmak için Enflasyon Raporu toplantımızda kamuoyuyla paylaştığımız yol haritamızı kademeli ve kararlı adımlarla uygulamaya devam ediyoruz.” dedi.

Türkiye’de altın ithalatında son dönemde dikkat çekici artışlar yaşandığı ve bu durumun cari açık üzerinde de etkili olduğu belirtilen toplantıda geçiş sürecinde finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik makroihtiyati tedbirler uygulandığına dikkat çekildi. Diğer yandan, mücevher ihracatçıları gibi üretici kesimlerin desteklemeye devam edileceği belirtildi.

MİB Başkanı Burak Yakın, “Merkez Bankası Başkanımız Hafize Gaye Erkan sektörümüzü rahatlatacak ve enflasyona zarar vermeyecek çözümleri toplantı katılımcılarıyla paylaştı. TCMB, Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere ilgili Bakanlıklarla birlikte sorunun en kısa sürede çözümü için yürütülecek çalışmalara yardımcı olacak.” dedi.

Başkan Yakın, TCMB Başkanı Erkan’a çözüm odaklı yaklaşımı için sektör adına teşekkürlerini iletti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) Hafize Gaye Erkan Başkanlığında gerçekleştirilen ilk üç toplantıda politika faizini 1650 baz puan artışla yüzde 8,5’ten yüzde 25’e çekti.

(Ekonomim.com)

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR