test

Merkez Bankası’ndan faiz indirimi

Merkez Bankası, politika faizini 50 baz puan düşürerek yüzde 8,5’e çekti. Merkez’in açıklamasında depreme yönelik “Depremin yakın vadede ekonomik aktiviteyi etkilemesi beklenmekle birlikte orta vadede kalıcı etkide bulunmayacağı öngörülmektedir.” denildi.

Karar metninde TCMB bu indirim sonrası para politikası duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak deprem sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için yeterli olduğu görüşünde olduğunu belirtti.

Ekonomistlerin geneli Merkez Bankası’nın 100 baz puan indirim bekliyordu.

UZMANLAR NE DEDİ?

Bloomberg HT’ye konuk olan İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nilüfer Sezgin ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu, TCMB’nin faiz kararını değerlendirdi.

İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nilüfer Sezgin, TCMB’nin 50 baz puanlık faiz indirimi hakkında, “Faiz indiriminin beklendiği kadar olmaması enflasyon bakış açısıyla olumlu diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. Depremde yaşanan gelişmelerin arz koşullarını etkileyerek enflasyon üzerinde kısa vadeli bir oynaklık yaratma potansiyeli taşıdığını belirten Sezgin, TCMB’nin PPK metninde buna dair bir göndermede bulunduğunu söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu, PPK metninde depreme dair eklenen paragraf hakkında yaptığı yorumda, “TCMB alacağı önlemler ve farklı para politikası sürecine geçebileceğine ilişkin bir şey söylüyor. Buna rağmen 50 baz puan indirmesiyle de enflasyonun odaklarının dışında olmadığı mesajını veriyor.” dedi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR