Milyonluk tekneler Ankara’da görücüye çıktı

Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı Artı Boat Show Ankara, Altınpark ANFA Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. 200’ün üzerinde teknenin sergilendiği fuarda fiyatlar 150 bin TL ile 7 milyon TL arasında değişiyor. 5 gün sürecek ve hafta sonunda da açık olacak fuara 60 firma katılıyor. fuarda 500 milyon dolarlık iş hacminin oluşması bekleniyor.

Denizi olmayan Ankara, Türkiye’nin en önemli tekne fuarlarından birine ev sahipliği yapıyor. Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı Artı Boat Show’un Altınpark ANFA Fuar Merkezi’nde düzenlediği fuarda 60 firma denizcilikle ilgili ürünlerini sergiliyor. Fuarda sergilenen yaklaşık 200 firmanın fiyatları ise 150 bin liradan başlayıp 7 milyon liraya kadar çıkıyor.

“NİTELİKLİ GEMİ İNŞASINDA İHRACAT KİLOGRAM DEĞERİ 20 DOLAR”

Fuarın açılışında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar, organizasyonun Ankara’da yapılmasının önemine işaret ederek, “Bu organizasyonun Ankara’da yapılıyor olması, üç tarafı dört deniz ile çevrili cennet ülkemizin her bir köşesinde mavi vatan sevgisi ve deniz tutkusunun her geçen gün arttığının bir göstergesidir” dedi.

Ünüvar, sözlerine şöyle devam etti:

“Gemi inşa sanayisinde yaklaşık 95 bin kişilik istihdamı, 1 milyonu aşan amatör denizcisi ve 140 bin gemi insanı ile Türkiye denizci bir ülkedir. Gezi, eğlence, dinlence ve spor için özel tasarlanmış küçük tonajlı teknelerin Ülkemizdeki sayısı 160 binleri aşmıştır. 2022 yılında mega yat proje sayısı bazında dünyada 3. sırada yer alan üreticilerimizin yakın tarihte açıklanacak 2023 yılı verilerinde de yerini koruyacağını düşünüyoruz. Nitelikli gemi inşasında önemli bir konumda olan ülkemizin bu gemilerdeki ihracat kilogram değeri 20 dolarları bulmuştur. 2023 yılında 2 milyar dolara ulaşan gemi sanayi ihracat değerimizin dörtte birinden fazlasını yat inşa endüstrimiz oluşturmaktadır. Yat inşa sanayimiz, katma değeri çok daha yüksek olan bir endüstri dalıdır. İnşa edilen yatın boyutu arttıkça malın kilogram değeri de artmakta, bu değer 40 dolarları bulabilmektedir. Nitelikli gemi inşasında önemli bir konumda olan ülkemizin bu gemilerdeki ihracat kilogram değeri 20 dolarları bulmuştur.”

“YENİ MARİNA YATIRIMLARINI DESTEKLİYORUZ”

Bağlama ve barınma yeri yetersizliğine de değinen Durmuş Ünüvar, “Yatlara yönelik olarak, bağlama ve barınma yeri yetersizliğini biliyor ve çözmek için çalışmalar yürütüyoruz. Kapasiteyi artırmak için yapılacak yeni marina yatırımlarına gerekli destekler verilmekte, bununla birlikte tonoz bağlama sistemleri gibi alternatif bir çözüm oluşturmaya yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir. Yeni Türkiye yüzyılında deniz emniyeti ve güvenliğini sağlamanın yanı sıra ekonomik büyüme ile çevresel sürdürülebilirliği dengeleyerek ülkemizin dünya denizciliğinin her alanında “Lider Denizci Ülkeler” arasında hak ettiği yere ulaşması amacıyla gerekli adımları birlikte atacağız. Bu organizasyonun Ankara’da yapılıyor olması, üç tarafı dört deniz ile çevrili cennet ülkemizin her bir köşesinde mavi vatan sevgisi ve deniz tutkusunun her geçen gün arttığının bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.

500 MİLYON DOLARLIK HACİM BEKLENİYOR

Artı Boat Show Ankara CEO’su Murat Arslan ise “Geçen seneyi 2 milyar doların üzerinde ihracatla kapatan, bu yılın ilk dört ayında da 500 milyon doların üzerinde ihracata imza atan gemi ve yat hizmetleri sektörü Türkiye’nin toplam ihracatına katkı vermeyi sürdürüyor. Geçen Aralık’ta Yenikapı’da düzenlediğimiz ilk fuarımızda sektörde yaklaşık 400 milyon dolarlık bir ticaret hacmi oluşturduk. Başkent fuarımızda ise bu rakamın en az 500 milyon dolara çıkmasını hedefliyoruz. YATED’in, TYKÇD’nin ve YBA’nın Ankara Artı Boat Show için verdiği destek sektör adına büyük önem arz ediyor. Tek vücut olarak Başkentimizdeyiz. Ana hedefimiz üretime ve buna bağlı olarak ihracata sürdürülebilir katkı sunmak” dedi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR