Mutfak sektöründen 4 milyar dolarlık ihracat

Bu yıl 32’incisi düzenlenen Uluslararası Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı ZUCHEX açıldı. Fuarda konuşma gerçekleştiren İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, mutfak sektörünün ihracatta Ağustos ayı itibariyle 4 milyar dolara ulaştığını, fuarın sektör ihracatına katkı sunmasını hedeflediklerini vurguladı.

Ev ve Mutfak Eşyaları fuarı Zuchex kapılarını 15 Eylül’de ziyaretçilerine açtı. Sofra ve mutfak eşyaları, pişirme ekipmanları, plastik ev eşyaları ve bahçe aksesuarları, ev eşyaları, dekoratif ev ve mutfak eşyaları ile elektrikli ev aletleri kategorilerinde en yeni koleksiyonlar ve 2023 tasarımlarının bir arada sergilendiği fuarda, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) tarafından Çekya, Moldova, Kosova, Lübnan ve Rusya’dan katılım gösteren firmalarla Türk üreticilerini bir araya getiren alım heyeti düzenlendi. 700 firmanın stant açtığı, yurt dışından katılımcı ve ziyaretçilerin de katılım gösterdiği fuarın uluslararası niteliğe sahip olduğunu vurgulayan İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, mutfak sektörünün ihracat performansını değerlendirdi.

MUTFAKÇILARDAN 213 ÜLKEYE İHRACAT

2021 yılında yüzde 33,5 artışla 6 milyar dolarlık ihracata ulaşan mutfak sektörünün, Türkiye ihracatının artış oranının üzerinde yükseliş gösterdiğine dikkat çeken Tecdelioğlu, “Aynı zamanda 4,7 milyar dolar dış ticaret fazlası vererek, Türkiye ekonomisine katkı sağlayan sektörlerimiz arasında yer aldı. Bugün 213 ülkeye ihracat yapan sektörümüz Türkiye’yi dünyada mutfak sektöründe en fazla ihracat yapan 8. ülke konumuna getirdi. Ağustos ayı itibariyle sektörün toplam ihracatı da 4 milyar dolar ulaştı.” dedi.

İHRACATÇININ HER ZAMAN YANINDAYIZ

Birlik olarak çalışmalara devam ettiklerinin altını çizen Tecdelioğlu, şunları söyledi: “İDDMİB olarak 4 ay gibi kısa bir zamanda 3 milli katılım, 3 info stand ve 4 konferans katılımı gerçekleştirdik. Tüm sektörlerimizle bir araya geldiğimiz, hem üyelerimizden görüşler aldığımız hem de işi bilen uzmanları davet ederek üyelerimizin bilgilenmesini sağladığımız toplam 650 firma katılımıyla 9 sektör toplantısı düzenledik. Ayrıca farklı sektörlerdeki 18 derneğimizle bir araya geldik, onların sorunlarını dinledik, beraber fikir ürettik. Birlik olarak biz ihracatçılarımızın her zaman yanındayız.”

AVRUPA’DAKİ KRİZ FIRSAT YARATABİLİR

İhracattaki son durumu da değerlendiren Çetin Tecdelioğlu, “Avrupa bildiğiniz gibi bir enerji krizinin eşiğinde. Avrupa Paslanmaz Çelik Birliği’nden üretimlerini stratejik olarak kısacakları haberi geldi. Avrupa’da üretimin azalması veya rakiplerimizin maliyetlerinin artacak olması bizim için bir fırsat. Enerji krizi yaşamadığımız takdirde, lojistik konumumuzun avantajı ile ihracatçılarımıza ciddi anlamda avantajlar ortaya çıkacak ve katma değerli işleri dünyaya satacağız. Bu dönemde birlik olarak sektör faaliyetlerimize hız vereceğiz. 2023 yılında planladığımız; Ambiente ve IHS fuarları başta olmak üzere NAFEM, NRA, SIGEP, EUROGASTRA ve EUROSHOP fuarları milli katılımları, ilişkilerimizin yeniden canlandığı ve büyük potansiyel barındıran Suudi Arabistan’a Kasım ayında düzenlemeyi planladığımız Ev ve Mutfak Eşyaları Sektörel Ticaret Heyeti, mutfak ve endüstriyel mutfak olarak yeni açtığımız URGE projelerimiz ve düzenli olarak yapmayı planladığımız sektör ve komite toplantılarımızla firmalarımız ve sektör lehine fayda sağlamaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR