Özsu Balık’ta hisseler küçük yatırımcıya gitti

Borsanın en yeni şirketi olan Özsü Balık, halka arz sonuçlarını paylaştı. Hiç bir gruba ve yatırımcıya yüzde 5’in üzerinde satış yapılmazken, halka arz edilen hisselerinin tamamına yakını yurtiçi bireysel yatırımcılara satıldı.

Özsu Balık Üretim A.Ş. tarafından KAP’a gönderilen açıklamada, şirket paylarının halka arzının 22-23 Kasım 2022 tarihlerinde “Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi” ile Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da gerçekleştirildiği ve şirketin çıkarılmış sermayesinin 40 milyon liradan 60 milyon liraya artırılması nedeniyle ihraç edilen 20 milyon TL nominal değerli payların halka arz edildiği hatırlatıldı.

Halka arzın Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da “Borsa’da Satış-Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış” yöntemi ile yapıldığından, herhangi bir yatırımcı grubuna tahsisat yapılmadığına işaret edilen açıklamada, şu bilgiler yer aldı:

YÜZDE 99.86’SI YURTİÇİ BİREYSEL YATIRIMCIYA

“Özsu Balık paylarının halka arzında 1,00 TL nominal değerli payların halka arz fiyatı 7,69 TL olarak tespit edilmiş olup, belirlenen halka arz fiyatı ile halka arz büyüklüğü 153.8 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Borsa İstanbul tarafından paylaşılan verilere göre; halka arzda toplam filtre edilmemiş veriler baz alındığında, 410.200 adet emir ile satışa sunulan adedin 5,05 katına denk gelen 101.066.845 pay karşılığı toplam 777.2 milyon TL tutarlı talep gelmiştir. Mükerrer tarama yapıldıktan sonra, 399 bin 300 adet yatırımcıdan gelen 97 milyon TL nominal değerli talep miktarı dağıtıma konu edilmiş ve bu yatırımcılara 20 milyon TL nominal değerli payların satışı gerçekleşmiştir.

Bu kapsamda, Özsu Balık halka arzı 399 bin 300 yatırımcı ile 2022 yılında en geniş yatırımcı kitlesine ulaşılan halka arz olmuştur.”

Halka arz edilen hisselerin yüzde 99.86’sı yurtiçi bireysel yatırımcılara verilirken, yurtdışı bireysel yatırımcılar yüzde 0.14’ünü aldı.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR