Peugeot, elektrikli modellerinin üretim sürecini açıkladı

Eğitimli teknisyenlerin her 50 kWsa kapasiteli batarya ünitesini (önceden monte edilen hücreler ve bileşenler) monte etmesi yaklaşık 60 dakika sürüyor.

Peugeot elektrikli otomobil (tamamen elektrikli veya şarj edilebilir hibrit) ve ticari araçlarındaki her bir bataryanın montajı ile test edilmesinden sorumlu, her geçen gün genişleyen teknik ekibinin üzerindeki sır perdesini araladı.

Peugeot’un elektrikliye geçiş stratejisi, şarj edilebilir hibrit seçeneklerini artıracak olan yeni 408, yeni 308 ve tamamen elektrikli hafif ticari araçlarla 2022 yılında ivme kazanıyor. 2022’de dünya genelinde satılacak %70’inden fazlası elektrikli olacak. Markanın Avrupa’daki elektrikli modelleri, 2022 yılının ilk yarısında 4 binek otomobilden 1’ini temsil ediyor. Bu rakam 2021 yılının ilk yarısında 6 araçtan 1’i şeklindeydi.

Peugeot gelecek yıla kadar otomobilde ayda 10.000, hafif ticari araçlarda ise ayda 7.000 adede kadar batarya monte etmeyi planlıyor.

PEUGEOT Ürün Müdürü Jérôme MICHERON konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, ürün gamının elektrikliye geçiş sürecinin başarıyla devam ettiğini belirterek, “Düşük emisyonlu araç modelleri, 2022 yılının ilk yarısında Avrupa’daki 4 binek otomobil satışının 1’ini temsil ediyor. PEUGEOT, tamamen elektrikli e-208 ve SUV e-2008 ile geniş bir elektrikli araç yelpazesi sunuyor. Yeni 408, Yeni 308 (hatchback ve SW) tıpkı SUV 3008 ve 508 (sedan ve SW) gibi şarj edilebilir hibrit motorlarla sunuluyor. Hafif ticari araç ürün gamındaki tamamen elektrikliye geçiş süreci e-PARTNER, e-EXPERT ve e-BOXER ile tamamlanmış durumda” dedi.

8 yıl/160 bin kilometre garanti politikası

Eğitimli teknisyenlerin her 50 kWsa kapasiteli batarya ünitesini (önceden monte edilen hücreler ve bileşenler) monte etmesi yaklaşık 60 dakika sürüyor. Daha büyük 75kWsa kapasiteli batarya ünitesi için ise 90 dakika gerekiyor. Ekip, her bataryayı bir dizi kritik teste tabi tutuyor. Buna bağlı olarak her bir ünite şarj kapasitesinin %70’i için 8 yıl/160.000 kilometre garanti politikası uygulanıyor.

Tüm test süreci 15 dakika sürüyor ve montaj için bataryanın imzalanması gerekiyor.

  • Güvenilirliği doğrulamak için uygulanan ilk testte bir araçta bataryanın çalışması simüle ediliyor.
  • Bir performans testi, bataryanın tam güç kullanımını simüle ediyor.
  • Son test ise sızdırmazlık testi. Batarya ünitesine gazla basınç uygulanıyor ve böylece basınç kaybı izlenerek sızıntılar kontrol ediliyor. Uygun bir yalıtım, batarya hücrelerinin içine su veya kir girmesini, bataryanın kullanım ömrü ile performansının olumsuz etkilenmesini önlüyor.
spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR