Şişecam’dan 9 ayda 66,2 milyar lira konsolide net satış

Şişecam’ın bu yılın ilk dokuz ayındaki konsolide net satışları 66,2 milyar TL, toplam satışlar içindeki uluslararası satışların payı ise yüzde 63 olarak gerçekleşti. Şişecam’ın bu dönemdeki toplam yatırımları 5 milyar TL, ihracatı da 871 milyon dolar oldu.

Dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri, 24 bin çalışanı ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla cam ve kimyasallar sektörlerinin küresel oyuncularından Şişecam, 2022 yılının ilk dokuz ayında ait finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, ilk 9 aya ilişkin konsolide net satışları 66,2 milyar TL seviyesine ulaşan Şişecam’ın Türkiye’den ihracatı 871 milyon dolar, uluslararası satışların konsolide satışlar içindeki payı ise yüzde 63 oldu. Şişecam, bu dönemde 4,3 milyon ton cam, 3,6 milyon ton soda külü ve 3,4 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi.

Dünyada ve Türkiye’de makroekonomik ve jeopolitik dalgalanmaların hüküm sürdüğü 2022 yılının, içinde barındırdığı tüm bu zorluklara rağmen Şişecam’ın dönüşüm gücü, sürdürülebilir değer yaratan yatırım ve uygulamalarıyla hedeflerine başarıyla yürümeye devam ettiği bir yıl olduğunu söyleyen Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici, “87 yıllık deneyimimizi dönüşüm gücümüzle harmanlayarak 2022 yılının ilk 9 ayında hem finansal hem de operasyonel başarılarımızla tüm paydaşlarımıza değer katmayı sürdürdük. Sonuçlarımız güçlü performansımızı gözler önüne serdi.” dedi.

“Yatırımlarla tüm paydaşlara değer kattık”

Şişecam’ın 30 Eylül 2022 tarihli finansal sonuçlarına göre dokuz aylık gelirlerinin 66,2 milyar TL seviyesine ulaştığını, Türkiye’den ihracatın ise 871 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Elverici, şunları kaydetti: “Türkiye’den yapılan ihracat ile Türkiye dışı üretimden satışlarının toplamını ifade eden uluslararası satışlarımızın konsolide satışlar içindeki payı yüzde 63 seviyesinde oldu. 9 ayda 4,3 milyon ton cam, 3,6 milyon ton soda külü ve 3,4 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdik. Keskin ve sık dalgalanmaların görüldüğü bir ortamda büyüme hamlelerimizi risk ve fırsatları doğru değerlendirerek ve bütüncül bir kalkınma yaklaşımı ile sürdürdük. Üretim gücümüz ve sürdürülebilir değer yaratma motivasyonumuzla dönemin risklerini yönetmemizi sağlayan önemli adımlar attık. Önümüzdeki dönemde de ortak akılla yönettiğimiz iş süreçlerimiz ve stratejik planlarımız ile üretmeye ve tüm paydaşlarımız için değer yaratmaya devam edeceğiz.”

Şişecam’ın yılın ilk 9 ayında önemli yatırımlar hayata geçirdiğine dikkat çeken Elverici, “Temmuz ayında duyurduğumuz işletme sermayesi dahil 185 milyon euro değerinde bir yatırımla Tarsus OSB’de yıllık 180 bin ton kapasiteli buzlu cam fırını ve yılda 20 milyon metrekare kapasiteli enerji camı işleme hattının tamamlanması için çalışıyoruz. Bu yeni yatırımımızla enerji camları sektöründe ortaya çıkabilecek arz açığını kapatmayı ve ihracat fırsatlarını değerlendirerek ekonomiye katkıda bulunmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Yatırımlarımız devam edecek”

Dünyada enerji arzına yönelik artan endişelere rağmen Şişecam’ın kendi üretim tesislerinde alternatif enerji kaynaklarıyla üretime devam edebilme kabiliyetine sahip olduğunun altını çizen Elverici, “Global anlamda artan resesyon beklentilerine paralel olarak sanayi müşterilerinin daha ihtiyatlı hareket ettikleri bir dönemdeyiz. Cam sanayisinde görülmeye başlanan dengelenme, sektörümüzde birçok şirketin soğuk tamir denilen süreçlerini erkene almalarına neden oluyor. Böylesi bir dönemde Şişecam olarak üretimde kesinti yapmadan büyümemizi sürdürmeye odaklanıyor, etkin maliyet kontrolü ve risk yönetimi yetkinliklerimiz ile 2022 planlarımızı değiştirmeyecek şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diye konuştu.

Elverici, “Farklı coğrafyalarda farklı regülasyonlar ve ekonomik şartların getirdiği kompleksiteleri yönetmek ve operasyonlarımızı kesintisiz sürdürmek için gerekli enstrümanlar ve yetkinliklere sahibiz. Daha önce defalarca kanıtladığımız gibi gerekli önlemleri ve aksiyonları alarak bu dönemden de daha güçlenerek çıkacağımıza inanıyoruz. Bizim için cam bu yılın değil bu çağın ürünü, dolayısıyla içinden geçtiğimiz zorlu döneme rağmen yatırımlarımız devam edecek.” dedi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR