Storybox ekibi deprem bölgesinde /İlk izlenimler

Storybox ekibi, Türkiye’yi derinden sarsan ve yüzyılın felaketi olarak adlandırılan depremin etkilerini yerinde görmek için deprem bölgesine hareket etti.

Zorlu bir yolculuğun ardından bölgeye ulaşan Storybox ekibinden Ünal Çam, ilk izlenimlerini Storybox’ın Instagram hesabında şöyle anlattı:

https://www.instagram.com/p/CoazZ5SJZvy/

“Bölgenin en önemli sorunu profesyonel kurtarma ekibi ve ekipmanların bölgeye geç ulaşması. İnsanlar ilk iki gün kendi imkanları ile yakınlarına ulaşmaya çalıştı, üçüncü günden itibaren kısmen de olsa ekipler ve profesyoneller gelmeye başladı.

Bölgenin en önemli sorunu temiz içme suyu, sıcak yemek, barınma ve hijyen. Kanalizasyon sistemi tamamen çökmüş durumda. Gönderilen yardımlar koordineli dağıtılamadığı için insanlar içme suyu, sıcak yemek ve giysiye ulaşamıyor. Altyapı çöktüğü için elektrik, su, doğalgaz akışı yok. Akaryakıt istasyonlarının depoları tükenmiş durumda. Bölge dışından gelenler yanlarına yedek bidonlar alıp geliyorlar. Bölge halkı bu süreçte yalnız bırakıldığını söylüyor. İnsanlar cenazelerini morglara ulaştırma konusunda güçlük çekiyorlar ve halen bunun travmasındalar. Ne kayıplarına üzülebiliyorlar, ne de hayatta kaldıkları için sevinebiliyorlar…”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR