Temesist 40 metre yükseğe insansız depo kuruyor

55 ülkeye depo ve raf sistemleri ihracatı yapan Temesist Şirketler Grubu, İstanbul Hadımköy’de inşa ettiği ‘Temesist Endüstriyel Teknoloji’ üssünü bu yıl içinde hayata geçirecek. Temesist, yerden 40 metre yukarıda inşa edilecek ve tamamen insansız olarak içerisinde mekik robotların çalışacağı bu teknoloji üssünde eksi 40 dereceye kadar soğutulabilen depolar üretecek.

Bilecik Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 20 bin metrekare büyüklüğündeki bir fabrikadan 55 ülkeye ihracat yapan Temesist, İstanbul Hadımköy’de 30 milyon TL yatırımla ‘Temesist Endüstriyel Teknoloji’ üssünü kuruyor. Bunun Türkiye’de bir ilk olacağını anlatan Gül, “Bu Hadımköy tesisimizde AR-GE’sini yapıp üreteceğimiz depo teknolojileriyle yerden 40 metre yüksekliğe kadar tamamen yerli üretim olacak şekilde üretimini, satışını ve montajını gerçekleştireceğiz. Burada üreteceğimiz depoları hem ülkemizde hem de tüm dünyanın hizmetine sunacağız. İlk etapta tamamen mühendis ve teknisyenlerden oluşacak olan 50 kişilik bir istihdam sağlayacağız. Bu üretim üssümüzü bu yıl içerisinde hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

EKSİ 40 DERECEDE ÇALIŞAN ROBOTLAR ÜRETTİ
Dünyanın dört bir yanına ihracat yaptıklarını ve insansız depolar kurduklarını söyleyen Gül, son olarak Kore’de bir otomotiv firmasına insansız depo yaptıklarını, Vietnam’da bir şirkete de soğuk gıda depolarında kullanılmak üzere insansız robot göndereceklerini kaydetti. Gül, robotların içine koymayı başardıkları rezistanslar sayesinde bu robotların eksi 40 dereceye kadar çalıştığını belirtti.

İhracat olarak Avrupa’da daha güçlü olduklarını ifade eden Gül, “İhracatımızın yüzde 40’ını Avrupa’ya yapıyoruz. Bunun yanında Amerika, Kanada, Gürcistan, Senegal’de, Cezayir’de, Gana’da, Kenya ve Nijerya’da depolar yaptık. Hindistan’a da insansız depolar kurmaya başladık. En son Gürcistan Merkez Bankası’nı yaptık. Hollanda, İngiltere ve Almanya’da montajlarımız devam ediyor. İtalya ve Fransa’da istediğimiz noktada değildik ama şu an onlardan da talep gelmeye başladı.” diye konuştu.

PANDEMİDE 3 KATTAN FAZLA BÜYÜDÜ
Türkiye’de arşiv sektörünün yüzde 80’e yakınını, dünyada ise yüzde 20’sini Temesist’in yaptığını ifade eden Gül, şöyle devam etti:

“En çok gıda, arşiv ve otomotiv sektörlerine iş yapıyoruz. Azerbaycan’da, Gürcistan’da, Trakya’da 25 metre yüksekliğinde iklimlendirilmiş ilaç depoları kuruyoruz. Ayrıca Karadeniz’de donmuş balık sektöründe yine aynı şekilde iklimlendirilmiş 25 metre yüksekliğe kadar soğuk depolar kuruyoruz. Ülkemizde balık sektöründe ilk depoları biz yaptık.”

Sektör çeşitliliğinin kendileri için çok büyük bir avantaj olduğunu ve farklı sektörlere iş yapabildiklerini kaydeden Gül, pandemi döneminde de yüzde 300’den fazla büyüme gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Gül, artan iş hacmi ile birlikte yatırımlara da hız verdiklerini kaydederek,20 milyon TL tutarında Bilecik’teki fabrikada kapasite artışına gideceklerini bu sebeple fabrikanın yanında yeni arazı aldıklarını buranın inşaatına da yine bu yıl içinde başlamayı planladıklarını sözlerine ekledi .

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR