“Toplam 9 evden iki göz bağ evine sığındık”

Kahramanmaraş merkezli depremlerin 10 ilde yarattığı büyük tahribatın faturası gün geçtikçe yükseliyor. Yitirilen canların yanı sıra yıkılan evler ve parçalanan hayatlar hepimizin içini acıtıyor.

Bir süre deprem bölgesinde kalan ve ailesinin önemli bir bölümü de Malatya’da olan Nasıl Bir Ekonomi yazarı Vahap Munyar, bölgede gördüklerini ve duyduklarını kaleme almaya devam ediyor. Munyar’ın bugünkü yazısı şöyle:

MALATYA’daki Çobanoğlu Ambalaj’ın genç patronu Bilal Çobanoğlu, 22 Nisan 2022’de verdiği ani bir kararla Fırat Nehri kıyısına yakın bahçesine küçük bir bağ evi yaptırmak için kolları sıvadı.

İşinin ehli bir ustayı bahçeye götürdü:

  • Ustam, buraya arada sırada kafamı dinlemek için kalacağım küçük bir ev yapmanı istiyorum.

Usta Bilal Çobanoğlu’nun hayal ettiği bağ evini dinledi, çizimi yaptı:

  • Burası yumuşak zemin. Temele 1.5 metre perde beton dökeceğiz. Sağlam taşıyıcı kolonlar yapacağız.

Çobanoğlu itiraz etti:

  • Ustam, ben senden basit bir bağ evi istiyorum. Boşuna uğraştırma beni…

El sıkıştılar, usta temeli attı, su basmanı çıktı. Çobanoğlu, inşaatın nasıl ilerlediğini görmeye gitti. Usta, “Tamam, istediğin gibi yaparız” demiş ama kendi bildiğinden şaşmamıştı. Çobanoğlu, ustaya serzenişte bulundu:

  • Ustam sen bildiğini okumuş, dediğin perde betonu atmış, kolonları dikmişsin.

Usta şu yanıtı verdi:

  • Arkadaş, başka şekilde yapmak içime sinmezdi. Ayrıca doğru da olmazdı.

Altında bahçe malzemelerinin konulabileceği bir bodrumu olan 140 metrekarelik alana oturtulan bağ evi, 3-4 ayda tamamlandı.

Bilal Çobanoğlu, 6 Şubat 2023 sabaha karşı saat 04.17’de Fahri Kayahan Bulvarı’ndaki lüks sitede 4’üncü kattaki evinde şiddetli depremle uyandı. Çocuklarının yanına koştu, kendini onlara siper etmeye çalıştı.

Sarsıntı biter bitmez eşine, çocuklarını dışarı çıkmak için toparladı:

  • Çabuk üstünüze bir şeyler giyin arabayla binalardan uzaklaşalım.

Birkaç saati arabada geçirdiler. Aile büyüklerine, geniş ailesine ulaşmaya çalıştı. Birinci dereceden aile fertlerinin iyi olduğunu öğrendi. Geniş ailesiyle birlikte Yeşilyurt ilçesinin merkezinde, yamaca oturtulmuş sitede yer alan iki katlı yazlık evine gitti.

Saat 13.30’da daha şiddetli hissettikleri depremle sarsıldılar. Çobanoğlu ailesi, iki katlı evlerinin birkaç metre yükselip indiğini hissetti. Kendilerini bahçeye zar zor attılar. Evleri ayaktaydı ama Yeşilyurt’ta bahçede bile durmaya dayanamaz haldeydiler.

Bilal Çobanoğlu’nun aklına şehrin Doğusunda bulunan bahçede yaptırdığı iki odalı ev geldi. Ailesini toparladı, bağ evinin yolunu tuttu:

  • Bağ evine de korkarak girdik ama tek bir çizik bile yoktu. Hemen bütün aile oraya doluştuk. Başımızı sokacak bir evimiz, ısınabileceğimiz ortam vardı. İki büyük deprem sonrası bize orası cennet gibi geldi.

Annesi hayatta olmalarına şükrederken iç geçirdi:

  • Aile olarak Malatya’da 9 evimiz var ama iki göz odaya sığındık.

Malatyalı İş İnsanları Derneği (MİAD) Başkanı Yunus Akdaş, yönetim kurulu üyeleri Hazreti Akdemir, Cengiz İktimur, Derviş Peker, Dr. Nevzat Elmalı, Bezmialem Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Nurzat Elmalı, Malatyalı iş insanı Emin Yüksekdağ ile birlikte önceki gün Elazığ üzerinden Malatya’ya gittik.

Elazığ’da bizi Bilal Çobanoğlu karşıladı, gün boyu birlikte dolaştık, Malatya İtfaiyesi binasında oluşturulan kriz merkezinde Vali Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Bülent Tüfenkci ile görüştük.

Hükümeti temsilen Malatya ve çevresinden sorumlu olan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy saha turunda idi bir araya gelemedik.

Çobanoğlu, gün boyu dolaşırken yaşadıklarını anlatıp ekledi:

  • Bağ evini ısrarla kendi bildiği doğrular çerçevesinde yapan ustayı alıp eve götürdüm. Kendisine teşekkür ettim.

Çobanoğlu ailesinin 9 evi yıkılmış değil, belki bazıları çok ciddi onarım gerektirmeden içinde yaşanacak durumda bulunuyor.

Ancak, aile yaşadıkları büyük travmanın etkisiyle şimdilik kendini iki odalı bağ evinde daha güvende hissediyor…

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR