Trafik sigortasında sistem değişiyor, iyi sürücüye indirim geliyor

Trafik sigortasında dinamik basamak yöntemine geçiliyor. Buna göre iyi sürücülere yüzde 50 indirim yapılırken, kötü sürücülerin poliçeleri yüzde 200 zamlı olacak.

Habertürk’te yer alan habere göre, Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, 25 milyon araç sahibini ilgilendiren trafik sigortası yol haritasını açıkladı. Kısa orta ve uzun vadede yapısal değişiklikleri yapmayı hedeflediklerini açıklayan Eroğlu, “Trafikte bütün ezberlerimizi bozan yol haritasını açıklıyoruz” dedi.

DİNAMİK BASAMAK YÖNTEMİ

Bugünden sonra dinamik basamak yöntemini uygulayacaklarını anlatan Eroğlu, “Mevcut 7 basamaklı sistem mevcut sorunları çözmüyor. Bu yüzden 0 çok riskli sürücüler ve 8 çok iyi sürücüler basamağı getiriyoruz. 5 yıl kaza yapmayan sürücüler 8’inci basamağa yüzde 50 indirim, sıfırıncı basamakta bulunanlara yüzde 200 zam gelecek. Her basmağı kendi içinde değerlendireceğiz. Bunu yaparken eğer trafik sigortasını yapmayan sigorta şirketine de ciddi yaptırımlar getireceğiz ” diye konuştu.

2021’de 3’ten fazla kaza yapan 6 bin 62 sürücü olduğunu belirten Eroğlu, “Bunları sıfırıncı basamağa alacağız. Gerekirse bu sürücüler için psikolojik destek isteyeceğiz” dedi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR