Türk ihracatçısına Suudi Arabistan fırsatı

Suudi Arabistan ile Türkiye arasında düzelen ilişkiler ticarete de yansımaya başladı. 19-21 Mart 2023 tarihleri arasında Riyad’da düzenlenecek olan Suudi Arabistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı’na yoğun bir katılım bekleniyor. İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Koordinatör Başkanı Adnan Aslan, 100’den fazla Türk firmanın katılacağı fuara 10 binin üzerinde ziyaretçinin beklendiğini ve fuarın Türk firmaları için büyük bir fırsat yaratacağını söyledi.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında 2019 yılında zirveye çıkan ticari ilişkiler, sonrasında gelen kısıtlamalar ile büyük bir düşüşe geçmişti. Ancak son dönemde ilişkilerin normalleşmesi ve kısıtlamaların kalkması ile Türk ihracatçıları için en önemli pazarlardan biri olan Suudi Arabistan’da yeniden hareketlenme başladı. Bu potansiyeli değerlendirmek isteyen İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) de, Ticaret Bakanlığı talimatına istinaden 19-21 Mart 2023 tarihleri arasında Suudi Arabistan’da düzenleyeceği Türk İhraç Ürünleri Fuarı için başvuruları almaya başladı.

Riyad Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezi’nde yaklaşık 7.000 m²’lik alanda gerçekleştirilecek olan fuar, demir ve çelik, elektrik ve elektronik, kimyevi maddeler ve mamulleri, otomotiv yan sanayi, mücevherat, yat sanayi, makine, gıda, tekstil ve hazır giyim, mobilya, halıcılık, yapı malzemeleri, doğal taş, savunma sanayi, hava ve kara taşıtları, radar ve görüntüleme sistemleri ile yüksek teknolojili sektörler başta olmak üzere tüm sektörlerde faaliyet gösteren firmaların katılımına açık olacak.

YOĞUN BİR KATILIM BEKLENİYOR

Suudi Arabistan’da düzenlenecek olan Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nı değerlendiren İMMİB Koordinatör Başkanı Adnan Aslan, fuarın, 2019 yılında 3 milyar dolara kadar çıkan ancak kısıtlamalar sonrası 2021 yılında 185 milyon dolara kadar gerileyen Türkiye ihracatı için çok önemli olduğuna dikkat çekti.

İMMİB tarafından gerçekleştirilen ve Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu ile Riyad Ticaret Odası tarafından desteklenen fuarın iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yeniden tesis edilmesi için önemli bir platform olacağını ifade eden Aslan, 100’den fazla Türk katılımcı firmanın yer alacağı fuara 10 binin üzerinde ziyaretçi beklendiğini kaydetti. Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmeye başlaması ile 2022 yılında Ekim ayı itibariyle 530 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğine işaret eden Aslan, “Suudi Arabistan tarihsel olarak Türkiye’nin en önemli ihracat pazarlarından birisi. Aradaki sorunların çözülmesi ile birlikte özellikle 2023 yılında büyük bir ihracat artışı bekliyoruz ve eski seviyelere yeniden ulaşmayı hedefliyoruz. Türk ürünlerinin Suudi Arabistan’daki algısı çok kuvvetli. İhracatçı firmalarımızı bu önemli fırsattan yararlanmaya ve Suudi Arabistan pazarında tekrar yer bulmaya çağırıyoruz.” dedi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR