Türk mutfak sektörü Latin Amerika’da pazar payını ikiye katladı

Geçtiğimiz yılı 3,4 milyar dolar ihracatla tamamlayan ve 2022 için 3,7 milyar dolarlık bir hedef belirleyen Türk ev ve mutfak eşyaları sektörü (EVSİD), Latin Amerika’nın giriş kapısı Kolombiya’ya 40 firma ile çıkarma yaptı. İki günlük iş görüşmeleri süresince her bir firmanın ortalama 30 iş görüşmesi yaptığını belirten EVSİD Başkanı Talha Özger, ikili görüşmeler ve pazarlama faaliyetleri ile Latin Amerika pazarında Türkiye Ev ve Mutfak Eşyaları sektörü olarak pazar paylarının beş yıl süre zarfında yaklaşık yüzde 100 arttığını belirtti

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD), 40 firma ile birlikte Ticaret Bakanlığının sektörel heyet programları çerçevesinde Kolombiya’ya çıkarma yaptı. Pandemi öncesinde aynı bölgede düzenlenen ikili iş görüşmeleri sayesinde önemli bir ihracat artışına imza atan dernek üyeleri hedef pazar olarak belirledikleri Latin Amerika’daki ağırlıklarını artırmak için Kolombiya’yı merkez olarak belirleyerek Latin Amerika ülkelerindeki alıcılara bir araya geldi.

Bu yıl beşincisi düzenlenen etkinliğe Türkiye’den yaklaşık 40 üretici firma ve 60 satın almacının katılımıyla bir organizasyon gerçekleştirdiklerini belirten EVSİD Başkanı Talha Özger, ayrıca 16 farklı ülkeden de bölgenin en iyi satın almacılarının Bogota’ya geldiğini söyledi. 40 üretici firmayı bir araya getirmek EVSİD’in bir başarısı olduğunu vurgulayan Talha Özger, ağırlıklı katılım oranının Kolombiya olduğunu ifade etti. Kolombiya’nın büyük bir pazar olduğunun altını çizen Özger, yapılan organizasyonların Bogota üstünden gerçekleştirildiğini belirtti.

LATİN AMERİKA’DA YÜZDE 100’LÜK BÜYÜME

İlk yıl yaklaşık 20 firma ile Kolombiya’ya organizasyonu gerçekleştirdiklerini ifade eden Özger, “Bir pazarda orta ve uzun vadede kalıcı olmak istiyorsak o pazarda yapmış olduğumuz etkinlikleri sürekli hale getirmemiz gerekiyor. Yani bir kere gidip o pazardan sonuç beklemek yanlış bir anlayış olur. Ve biz burada Türk mutfak eşyaları sektörü olarak Latin Amerika’daki pazara çok önem veriyoruz. Beş yıl süre zarfında, Ev ve Mutfak Eşyaları sektörü Latin Amerika özelinde yaklaşık yüzde yüz bir büyüme göstermiş durumda. Türk mutfak eşyaları sektörü olarak, 2021’de dünyada yaklaşık yüzde 34’lük bir büyüme gösterdik” dedi

MADE IN TÜRKİYE ALGISI

Latin Amerika’nın uzak bir pazar olduğunu, burada ticaret yapmanın ve ihracat yapmanın kolay olmadığını söyleyen EVSİD Başkanı Talha Özger, “Bu organizasyonlarla genel satın almacılarla 360 derece iletişim halindeyiz. Buraya geliyoruz, onları buraya davet ediyoruz. Üreticilerimiz; buradaki firmaların ofislerini ziyaret ediyor, yetmiyor İstanbul’da yapmış olduğumuz Invitation Only programına davet ediyoruz ve Türkiye’yi tanıtıyoruz. Yani bu ilişki yönetimi ile bizim burada Made In Türkiye algısını ev ve mutfak eşyaları sektörü olarak yukarı taşımayı hedefliyoruz. Buraya gelen üretici firmalarımıza ve üyelerimize program başlamadan, sadece ürünlerimizi pazarlamaya gelmediğimizi; aynı zamanda ülkemizi tanıtmaya ve böyle bir sanayinin olduğunu, güçlü üreticilerinin olduğunu hissettirmek için burada olduğumuzu söylüyoruz.” dedi.

İlk amaçlarının Made In Türkiye algısının hep beraber yukarı taşımak olduğunu ifade eden Özger; Made In China dediğinde fiyat odaklı algı, Made In İtaly dendiğinde dizayn odaklı algının geldiğini söyledi. Made In Türkiye denildiğinde ise, bir algının oluşturulması gerektiğini ifade eden Özger, “Hem yapmış olduğumuz tasarımlarla, hem ticaret anlayışımızla, hem de birbirimizin arasındaki ilişkiyle Çin’in ve İtalya’nın üstesinden gelebileceklerini söyledi.

LATİN AMERİKA PAZARINDAN YÜZDE 3’LÜK PAY

Sadece İstanbul’dan değil; Konya’dan Maraş’tan, Kayseri’den katılımcıların olduğunu söyleyen Özger, Ekvator’dan, Venezuela’dan, Kolombiya’nın en büyük süpermarket zincirleri ile görüşmelerin sürdüğünü; ortalama bir firmanın 30 görüşme yapmasıyla, 40 firmanın bin 200 görüşme yapacağını belirtti. Latin Amerika pazarında ilk 10 içerisinde yer aldıklarını ve pazardan yüzde 3 pay aldıklarını vurgulayan Özger; burada ilk sırada Çin, ikinci sırada ABD’nin olduğunu söyledi. Özger, “Burada farklı enstrümanlar kullanıp kalıcı hale gelmemiz lazım. Tasarımımızla, ticaret esnekliğimizle burada yer edinmeye çalışıyoruz. Bazı firmalarımız, bazı sektörlerimiz Çine nazaran daha çok rekabetçi olabiliyor. Plastik ürünlerde özellikle daha rekabetçi olabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

2018 yılında ‘Kolombiya Modeli’ ile basında yer aldıklarını belirten Özger, “O modelle beraber bakanlığımızdan da UR-GE projesi ödülü almıştık. Burayı Ticaret Bakanlığımızın desteğiyle gerçekleştiriyoruz. Bunu UR-GE kapsamında değil, ticaret heyeti kapsamında yapıyoruz” dedi.

2022 İHRACAT HEDEFİ 3.7 MİLYAR DOLAR

Geçen yılı 3.4 milyar dolar ihracatla kapattıklarını belirten Özger, “Son 9 ayda 0.2’lik bir büyüme gösterdik. Savaşın etkisiyle beraber ihracatta biraz düşüş yaşandı. Şuan biraz daha pazarın arttığını söyleyebiliriz. 2022 yıl sonu hedefini 3.6 – 3.7 milyar dolar seviyesinde kapatırız diye öngörüyoruz. İç piyasada işler tabi fiyatların artışı Enerji problemlerinin fiyatlara etkisi doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki artış bizim iç pazardaki fiyatları korumamız anlamında zorlandığımız bir dönemden geçiyoruz. Tabi Türkiye büyük bir pazar 80 milyonun yaşadığı bir pazar. Hayat her şekliyle devam ediyor. Mutfak eşyaları sektörü de bir şekilde Türkiye’de ki pazarda payını almaya devam edecek. Ama geçen seneye kıyasla rakamsal olarak hem doların artmasıyla hem fiyatların artmasıyla adetsel bazlı bir düşüş var. Dünyada mutfak eşyaları sektörü olarak beşinci, net ihracat bakımında Çin’den sonra ikinci sıradayız. İthalatta cari fazla veren ender sektörlerden bir tanesiyiz.” dedi.

TÜRKİYE’NİN KOLOMBİYA’DA ALGISI OLUMLU

İki ülke ticaret hacminin 2 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyleyen Kolombiya Büyükelçisi Beste Pehlivan Sun ise, “Şu anda ticaret biraz aleyhimize. Bunun da temel sebebi Kolombiya’dan aldığımız en büyük kalem kömür. O yüzden Kolombiya artıda, biz eksideyiz. Hep birlikte bunu lehimize çevirmek istiyoruz. Aslında en büyük avantajımız Kolombiya’daki algımızın çok olumlu olması. Türkiye’ye bakış pozitif. Tüm sektörlerin avantaj olarak kullanabileceğini düşünüyorum. Büyükelçilik olarak; ticaret müşavirleriyle, tüm ticaretin bu kanattaki paydaşlarıyla neler yapacağımızla ilgili iletişim halindeyiz.” İfadelerini kullandı.

KOLOMBİYA’DA TÜRK DİZİLERİNE RAĞBET VAR
Türk dizilerinin Kolombiya’da önemli bir etkisi olduğunu söyleyen Sun, “Kolombiya kanallarında, ya da Netflix gibi platformlarında Türk dizileri izleniyor. Özellikle İstanbul’u gösteren sahnelerin ilgi çektiğini biliyorum. Dolayısıyla herkes Türkiye’ye gitmek istiyor. Özellikle İstanbul, Kapadokya, Antep gibi Güneydoğu şehirlerine gitmek istiyorlar. “ dedi.

Büyükelçi Sun, Kolombiya Seyahat ve Turizm Acenteleri Birliği’nin verilerine göre bu yılın ilk yarısında 2,4 milyon Kolombiyalı’nın seyahat ettiğini ve pandemi öncesine göre yüzde 7 bir artış kaydettiğini söyledi. 2019 verilerine göre seyahat eden Kolombiyalı sayısının en çok arttığı ülkenin ise, yüzde 60’lık bir artışla Türkiye olduğunu ifade etti

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR