test

Batarya fabrikası polemiği / Koç Grubu’ndan açıklama

Güney Kore medyasında yer alan haberlere göre, daha önce Türkiye’de elektrikli araç batarya fabrikası kurmayı planlayan Ford Motor Co ile SK Innovation bu plandan vazgeçti. Koç Holding’den yapılan açıklamada ise Ford ile SKO arasında imzalanan bağlayıcı olmayan niyet mektubunun yürürlükte olduğu, batarya yatırımında alternatiflerin değerlendirildiği bildirildi.

Habere göre, artan küresel faiz oranları ve Avrupa’da elektrikli araçlara talebin zayıf kalması iki dev şirketin Türkiye yatırımından vazgeçmelerine neden oldu.

Ford Motor ve SK Innovation, Türkiye’de bir elektrikli araç batarya fabrikası kurmak için Mart 2022’de anlaşmaya varmışlardı. Kurulacak fabrika 2025 yılında faaliyete geçecekti ve yıllık 30-45 GW kapasiteye sahip olacaktı.

SK Innovation ise Bloomberg News’a gönderdiği mesajda, Ford Motor ile Türkiye’de bir ortaklık kurma konusunda müzakerelerin durdurulup durdurulmamasına henüz karar vermediklerini belirtti.

KOÇ GRUBU: ANLAŞMA YÜRÜRLÜKTE

Koç Holding’den yapılan açıklamada ise Ford ile SKO arasında imzalanan bağlayıcı olmayan niyet mektubunun yürürlükte olduğu, batarya yatırımında alternatiflerin değerlendirildiği bildirildi.

Holding tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada Koç, Ford ve SKO arasında imzalanan münhasır olmayan niyet mektubunun yürürlükte olduğu, Ford’un Türkiye’de Koç ile birlikte batarya yatırımı yapılmasına yönelik yaklaşımında herhangi bir değişiklik bulunmadığı belirtildi. Holding, bu kapsamda batarya yatırımının gerçekleştirilmesine yönelik tüm alternatiflerin değerlendirildiğini açıkladı.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR