test

Türkiye’nin en büyük karavan fuarı KARAVANİST açıldı

İstanbul 4. Karavan ve Ekipmanları, Tiny House, Outdoor ve Kamp Malzemeleri Fuarı KARAVANİST, İstanbul’daki Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. KARAVANİST Fuarı, 6-14 Ocak 2024 tarihleri arasında 9 gün boyunca karavan ve doğa tutkunları bir araya getirecek. 

Türkiye’nin kendi alanında en büyük etkinliği olan İstanbul 4. Karavan ve Ekipmanları, Tiny House, Outdoor ve Kamp Malzemeleri Fuarı KARAVANİST açıldı.  Tüyap Fuarcılık Grubu tarafından Karavan İmalatçıları ve Tedarikçileri Derneği (KAİTED) iş birliği ve Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu (UKKF) desteği ile hazırlanan fuar, 6-14 Ocak 2024 tarihleri arasında Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde karavan ve doğa tutkunlarını bir araya getiriyor.

Fuarın resmi açılış töreni gerçekleşti

Fuarın 6 Ocak Cumartesi günü gerçekleşen resmi açılış töreninde konuşan Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Tüyap Fuarcılık Grubu olarak 2024 yılının ilk fuarı olan Karavanist’e ev sahipliği yapıyoruz. Karavan Fuarı 4. yılında aralıksız büyümesine devam ediyor. Geçtiğimiz seneye göre de %100 büyüme ile bu yıl kapılarını açtı. 8 holde 180 firmanın iştiraki ile fuarımız hazır hale geldi. Kendi alanında Türkiye’nin en önemli üreticileri, ihracatçı pazarları, sektördeki en önemli kurucular fuarımızda yer alıyor. Ülkemizin ve bölgemizin en büyük fuarını açıyoruz. Bu fuarın hazırlanmasında iş birliği yaptığımız öncelikle KAITED‘e, UKKF’ye ve tüm yönetim kuruluna teşekkür ediyoruz. Fuarın karavan sektörüne hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Karavan İmalatçıları ve Tedarikçileri Derneği (KAITED) Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Köksal ise, “2024 yılı Karavan Fuarı’nın karavancılık sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum. 2025’te daha iyi, daha kapsamlı bir fuar ile yolumuz Avrupa’ya doğru olacak. Temennimiz bol bol satışlar ile ilerleme kaydetmesidir. Tüyap’a ve bütün katkı sağlayanlara çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Açılışta konuşan Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Başkanı Leyla Özdağ, “Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu, sektöründe ülkedeki tek federasyondur. Karavan ile fuar şirketleri birleştirici bir güç haline gelmiştir. Dileğim, Tüyap’ın İstanbul destinasyonunda bunu daha da büyüterek daha ileri götürmesidir. Özel sektörde kullanıcıların ülke adına, ülkedeki kazanım adına birliktelikleri çok önemli. Bu birliktelik için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sektörün prestijli markaları katılıyor

Yurt içi ve yurt dışından sektörün en prestijli firma ve markalarını bir araya getiren fuar, geniş katılımcı yelpazesiyle turizm profesyonellerini, seyahat ve doğaseverleri en yeni karavan modelleriyle buluşturuyor. Türkiye’nin en büyük karavan fuarı olma özelliğini taşıyan fuarda, motokaravan, çekme karavan, van tipi karavan, özel amaçlı araçlar, mobil hizmet karavanları, ticari karavanlar, 4×4, SUV araçlar, seyahat römorkları, elektrikle çalışan yeni nesil hibrit karavanlar, karavan iç dekorasyon ürünleri, güneş panelleri, uydu sistemleri, duş ve su sistemleri, karavan ve kampçılıkla ilgili A’dan Z’ye her türlü ürün, outdoor malzemeleri, kampçılık ürünleri ve tiny house modelleri sergileniyor. 

Geçen seneye göre yüzde 100 büyüyen fuar, bu yıl 8 salonda 70 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştiriliyor. Fuara ağırlıklı Balkanlar ve Avrupa olmak üzere 63 ülkeden ziyaretçi bekleniyor.  

Karavan sektörü büyüyor

Türkiye’de 500 karavan üreticisi faaliyet gösteriyor ve yılda 2 bin motokaravan, 20 bin çekme karavan üretiliyor. Sektörün ticaret hacmi 500 milyon dolar büyüklüğe ulaşmış durumda. Türkiye, sektörde önemli bir oyuncu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Güçlü markalar, kaliteli ürünler ve sürdürülebilir hizmet için yatırım yapmaya devam ediyor. Türkiye’de satılan karavanların yaklaşık yüzde 20’si ithal ediliyor.

Fuar, 6-13 Ocak 2024 / 10.00-19.00 saatleri arasında, 14 Ocak’ta ise 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.  

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR