Ukrayna’nın elektriğini yüzer Türk gemisi sağlayacak

Afrika, Küba ve Brezilya başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde yüzer enerji santrallerinden elektrik üretimi yapan Karpowership, Ukrayna’ya da elektrik üreten gemilerinden göndermek için görüşmeler yapıyor. Anlaşma sağlanırsa Ukrayna’ya gidecek 3 gemi 1 milyon eve yetecek kadar elektrik üretecek.

Karadeniz Holding iştiraki olan Karpowership’in toplamda 6 gigavat kapasiteli 8 enerji gemisi bulunuyor ve alanında sektörün en büyük firmaları arasında yer alıyor.

Karpowership Ticari Operasyonlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Harezi, Nikkei’de yer alan açıklamasında, Odesa valiliği ve Ukrayna’nın elektrik şirketi Ukrenergo ile Odesa yakınına toplam 300 megavatlık üç enerji gemisi yerleştirmek için görüştüklerini söyledi. Harezi, öncelikle işletme ve bakım ekipleri açısından güvenlikle ilgili parametreleri belirlemeleri gerektiğini, eğer bu parametreleri güvence altına alabilirlerse projede ilerlemek istediklerini kaydetti.

Olası bir anlaşmanın Birleşmiş Milletler desteğine ihtiyaç duyabileceğini ifade eden Harezi, BM ve Türkiye’nin aracılık ettiği ve Ukrayna’nın deniz yoluyla tahıl ihracatı yapmasına izin veren anlaşmaya atıfta bulunarak, “Tahıl anlaşmasında olduğu gibi aynı tür muafiyetlerle bunu gerçekleştirmek için Birleşmiş Milletler düzeyinde bir yeşil ışığa ihtiyacımız olacağını düşünüyorum.” dedi.

3 HAFTA İÇİNDE ELEKTRİK SAĞLAYABİLİR

Gemilerin hazır olduğunu ve devreye alındığını söyleyen Harezi, onayların gelmesinin ardından 3 hafta içerisinde gemiler aracılığı ile elektrik vermeye hazır hale gelebileceklerini vurguladı.

Karpowership’in Ukrayna’ya göndermek istediği 300 Mw güce sahip 3 geminin 1 milyon eve güç sağlaması öngörülüyor.

UKRAYNA’NIN ENERJİ AKIŞI BÜYÜK ZARAR GÖRDÜ

Ukrayna’nın elektrik şirketi Ukrenergo’nun CEO’su Volodymyr Kudrytskyi, geçen hafta bir brifingde yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın enerji altyapısının Rus füze saldırılarında çok büyük bir yıkıma uğradığını ve zarar görmemiş hiçbir termik veya hidroelektrik santralin kalmadığını söylemişti. Kudrytskyi, “Ukrayna’da elektrik üretimi açığı var. Tüketicilerin kullanabileceği kadar enerji üretemiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR