ÜNLÜ Piapiri ile piyasalarda bilgiyi tabana yayacak

ÜNLÜ & Co, para piyasalarında bilgiyi tabana yaymayı amaçlayan ve nitelikli yatırımcılara sunulan hizmeti tüm yatırımcıların almasını sağlayan yeni fintech girişimi Piapiri’yi tanıttı. Tüm finans ekosistemini mobil olarak kullanıcılara sunan Piapiri, hisse senedi, VİOP, varant, yatırım fonu, kur/parite ve kripto para verilerini tek ekranda anlık fiyatlarıyla ücretsiz bir şekilde sunuyor. Yatırımcılar Piapiri ile yatırım yapmak için ihtiyaçları olan her şeye tek platformdan ulaşabilirken, herhangi bir hesap açılış ücreti ya da hesap işletim ücreti de bulunmuyor.

Piapiri basın buluşmasında konuşan ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mahmut L. Ünlü, piyasalarda çok ciddi bir bilgi açlığı olduğunu ve yatırımcıların kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. Yatırımcının doğru bilgiye ve analizlere ulaşmasını hedeflediklerini kaydeden Ünlü, “Bir yandan da finansal okuryazarlığı geliştirmeye çalışıyoruz. Nitelikli yatırımcılara verdiğimiz hizmeti genel kitlelere sunup finansal yatırımı demokratikleştirme peşindeyiz. Bilgiden sadece nitelikli kesimler değil herkes yararlansın İstiyoruz.” dedi.

Her alanda olduğu gibi piyasalarda da dijitalleşmenin süratle arttığına işaret eden Ünlü, “Şu ana kadar devreye aldığımız çalışmaların bir sonucu olarak yeni edindiğimiz bireysel müşterilerin kayda değer bir kısmını dijital kanallar üzerinden kazanıyoruz. 2021 yılında edinilen yeni bireysel müşterilerin yüzde 21’i dijital kanallardan kazanılırken, 2022’de bu oran yüzde 45’leri buldu. Müşteri ediniminde dijitalin payı artmaya devam edecek.” diye konuştu.

Yatırım yapmak kolaylaştı

Dijitalleşme ve tabana yayılma stratejileri çerçevesinde hayata geçirdikleri yeni girişimleri Piapiri’nin yatırım yapmayı çok daha kolay hale getirdiğini ifade eden Ünlü, uygulamanın yatırım sepetleri, robotik alım-satım sinyalleri ve sektör uzmanlarından raporlar ile yatırım için dijital bir ekosistem sunduğunu ve kişiselleştirilebilir önyüzü ile de özel bir yatırım danışmanına dönüştüğünü kaydetti.

Düzenlenen basın toplantısında verilen bilgiye göre, hisse Senedi, VİOP, Varant, Yatırım Fonu, Kur/Parite ve Kripto Para verilerini tek ekranda anlık fiyatlarıyla ücretsiz bir şekilde sunan Piapiri’den, Tefas fonlarının tüm detaylarına da ulaşılabiliyor. ÜNLÜ & Co analistlerinin özenli çalışmalar ile AL önerisi verdiği ve o dönem en beğendikleri hisse senetlerinden oluşan Model Portföy’ün de yer aldığı Piapiri’de, güncel gelişmelerden anında haberdar olmak için bildirimleri açık tutmak yeterli oluyor.

Piapiri’de müşteri olmak için herhangi bir hesap açılış ücreti ya da hesap işletim ücreti de bulunmuyor. Hemen müşteri ol adımından görüntülü görüşme ya da kuryeli model ile hesap açılışı tamamlanabiliyor.

Ünlü, son dönemde sermaye piyasalarına artan ilgi üzerine bir soru üzerine, Türkiye’de yakın zamana kadar yatırım ve tasarruf şeklinin süreklilik arz etmediğini vurguladı.

“Milyonlarca yatırımcıya ulaşmayı hedefliyoruz”

2017-2018’e kadarki dönemde Türkiye’deki tasarrufların yüzde 92’sinin mevduatta değerlendirildiğine işaret eden Ünlü, şunları kaydetti:

“Dünyada böyle başka bir ülke yok. Diğer ülkelerde mevduat oranları yüzde 25-50 civarında iken geri kalan sermaye piyasalarında değerlendiriliyor. Bizde son dönemde enflasyon sermaye piyasalarına yönelmede itici bir güç oldu. Neticede bütün birey ve kurumlar getirilerini maksimize etmek için yatırım yapar. Bireysel yatırımcılarda koruma bilinci enflasyonla beraber daha ön plana çıktı. Fonlarda da ciddi bir büyüme oldu. Ben bunu son derece sağlıklı görüyorum. Burada da yatırımcı geldiği zaman doğru bilgilendirilmelerini sağlamak önemli. Biz doğru ürünü getirip yatırımcıların önüne koyduğumuz takdirde, bugün hiç hayal edilmeyecek seviyelere erişeceğimizi düşünüyorum. Büyük dönüşüm gerçekleşir ve Türkiye’deki yatırımlar sermaye piyasası ürünlerine daha yaygın ve kalıcı olarak yönelirse, Piapiri ile gelecek 5 yılda milyonlarla ifade edilen yatırımcı sayısına ulaşmayı hedefliyoruz.”

‘Teknoloji/ Fintech işlemleri her geçen gün ağırlığını artırıyor’

Türkiye’de 2021 yılının ilk 9 ayında başta Trendyol ve Getir’in fonlamaları olmak üzere 95 birleşme ve satın alma işlemi ile 7 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşıldığını aktaran ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mahmut L. Ünlü, şunları söyledi:

“2022 yılının ilk 9 ayında ise toplam 107 işlem duyurulmuş. Bunlardan değeri açıklanan 50 tanesi için toplam işlem değeri yaklaşık 12 milyar dolar. Türkiye bu alanda rekabet gücü, üretim bilgisi, lojistik yakınlığı ve alanında uzman profesyonelleriyle dikkat çekiyor. Bu nedenle yılın geri kalanında da Türkiye’ye ilginin devam edeceğini düşünüyoruz. Türkiye pazarı her durumda fırsatlar barındırıyor, tüketici pazarlara yakın bir konumda olması nedeniyle her zaman önem taşıyor. Tüm bu M&A verileri içinde dijitalleşme süreçlerindeki hızlı gelişme nedeniyle teknoloji/ fintech yatırımları önemli bir yer tutuyor. Fintech alanındaki birleşme ve satın alma işlemleri her geçen gün ağırlığını artırıyor.

Tüm bu gelişmelerin yanında teknoloji şirketlerinin yeni yasal yükümlülüklerini yerine getirmeleri amacıyla ÜNLÜ Portföy Ar-Ge Girişim Sermayesi Fonu’nu kurduk. Fon, Ar-Ge ve tasarım teşviğinden yararlanan ve istisna kazançları veya indirim tutarları 1 milyon TL ve üzerinden olan teknoloji şirketlerinin yatırım yükümlülüklerini karşılamak amacıyla hayata geçirildi. ÜNLÜ & Co olarak 2012 yılından bugüne Türkiye girişimcilik ekosisteminde aktif bir rol oynuyoruz. Alternatif yatırımlardaki deneyimli ekibimiz, öncelikli olarak erken aşama Fintech, B2B SaaS teknolojleri, Büyük Veri, Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti alanlarına odaklanacak”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR