Vaillant Türkiye ısı pompası ile yeni döneme hazırlanıyor

Isıtma ve soğutma sektörünün öncü markalarından Vaillant, Türkiye’de büyümeye devam ediyor. Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel, yılın başında koydukları hedeflere ulaştıklarını belirterek, 2023 yılında yüzde 12 büyüdüklerini belirtti. İklimlendirme sektörünü yeni bir dönemin beklediğini belirten Alper Avdel, “Daha çevreci ve daha tasarruflu ısı pompaları ile yeni döneme hazırız” dedi.

Vaillant Türkiye, düzenlediği basın toplantısı ile 2023 yılı 11 aylık sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Ürün gruplarında ciddi artış oranları yakalamayı başaran Vaillant Türkiye, cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre euro bazında yüzde 12 artırdığını açıkladı. Toplantıda konuşan Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel, 2023 için belirledikleri hedeflere ulaştıklarını belirterek, “Yılın başından bu yana tüm kategorilerde üstün bir performans sergiledik” şeklinde konuştu.

Vaillant Türkiye olarak, daha çevreci ve tasarruf sağlayan ürünlere odaklandıklarını belirten Alper Avdel, “Tüketicilerin beklentilerine karşılık vermek için sürekli çalışıyor; çevreci ve enerji tasarrufu sağlayan ürünler geliştiriyoruz. Büyüme stratejimizi, doğanın korunması ve daha az maliyet yaratan teknolojik çözümler üzerine kurduk’’ dedi.

İhracat artıyor iklimlendirme sektörü büyüyor

Sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan Vaillant Group Türkiye CEO’su Alper Avdel sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye, iklimlendirme sektöründe Avrupa’nın en önemli ihracatçı ülkelerinden biri. Sektör, 2023 yılında 11 ayda ihracatını yüzde 8 artırarak, 6,5 milyar dolara çıkardı. Yılın kapanış ihracat hedefi ise 7,2 milyar doların üzerinde ve bu hedefin tutmasını bekliyoruz. Bu rakamlar, sektörümüz adına oldukça mutluluk verici. Sektörümüz, gelecek yıl daha fazla ihracat ile ülke ekonomisine katkı sunmaya devam edecektir.”

İklimlendirme sektöründe yeni bir dönem başlıyor

Dünyada artık çevreci ve tasarruflu ürünlerin öncelikli olduğunu belirten Alper Avdel, iklimlendirme sektöründe de bir dönüşüm yaşandığını söyledi. Bu dönüşümün sonucu olarak, ısı pompasının öne çıktığı belirten Alper Avdel, “Isı pompası pazarı, Avrupa’da son beş yılda dört kat büyüme kaydederek, toplamda 1 milyon adedi aştı. Kombinin mucidi Vaillant olarak, enerji maliyetlerini, tüketimini ve karbon ayak izini azaltan, yüksek verimlilik sunan ısı pompalarımızla yeni döneme hazırız. Isı pompası pazarında, lider olmayı hedefliyoruz” dedi.

Alper Avdel sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de de bu cihazlara olan ilgi giderek artıyor. Pazarın, 15 bin adedin üzerinde olduğunu tahmin ediyoruz. Bugüne kadar, ağırlıklı olarak güney bölgelerinde tercih edilen ısı pompalarının, diğer illerde de yaygınlaşacağını öngörüyoruz. Öte yandan, tüketicilerin enerji faturalarında görecekleri uzun vadeli tasarruf, ısı pompasının yaygınlaşmasına katkı sağlayacaktır. Sadece 1 milyon adet yıllık kombi pazarının tamamını, ısı pompasına çevirdiğimiz zaman bile sübvansiyonsuz bir ortamda yıllık, yaklaşık 2 milyar dolar tasarruf sağlanacağını öngörüyoruz. Mevcut ürünlerin yıllar içinde değişimi ile tasarrufun, daha yüksek seviyelere çıkacağını söyleyebiliriz.”

Vaillant markası ile 100 bin adet kombi sattık

Vaillant Group Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erol Kayaoğlu ise, Türkiye’nin kombide ciddi bir üretim üssü haline geldiğini belirterek bu durumun maliyet bakımından avantaj sunduğunu ve satışlara pozitif etki yarattığını söyledi.

Erol Kayaoğlu, “Vaillant markamızla 2023 yılında yaklaşık 100 bin adet kombi satışı gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Vaillant Group Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Atan, tüketicilerin artık tercihlerini çevre odaklı, kullanım kolaylığı sunan, uzun yıllar üst düzey konfor sağlayan markalardan ve ürünlerden yana kullandıklarını dile getirdi.  Ufuk Atan, “Elimizdeki verilere baktığımızda, tüketicilerin yüzde 87,4’ü, kombisinin yoğuşmalı ve tasarruflu olmasına öncelikli olarak önem veriyor” dedi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR