YEO, İtalya’daki ilk GES yatırımının inşasına başladı

YEO Teknoloji, Avrupa’daki iştiraki Defic Globe ile büyüme devam ediyor. Geçtiğimiz ay Romanya’da 18,5 MWp kapasiteli güneş enerjisi santralini (GES) üretime alan YEO, şimdi de İtalya’nın Bressana bölgesinde kurulu gücü 7,4 MWp olan GES projesi yatırımı için çalışmalara başladı.

2024’ün ikinci çeyreğinde faaliyete geçecek olan santralden sonra İtalya Sicilya’da lisanslama süreçleri devam eden 125 MWp kapasiteli iki ayrı projenin daha yatırımına başlanması planlanıyor.

Yenilenebilir enerji projeleriyle farklı kıtalarda adından söz ettiren YEO Teknoloji, Avrupa’daki iştiraki Defic Globe ile büyümeye devam ediyor. Avrupa’daki ilk GES yatırımı olan 18,5 MWp kapasiteli Romanya Caracal projesini geçtiğimiz ay tamamlayan YEO, şimdi de İtalya yatırımı için düğmeye bastı. YEO, İtalya’nın Bressana bölgesinde kurulu gücü 7,4 MWp olan GES projesi yatırımı için ilk kazmayı vurdu.

YEO, İtalya projesini, %51 hissesine sahip olduğu Defic Globe’un iştiraki Yiltun Energie SRL ile gerçekleştirilecek. 2024’ün ikinci çeyreğinde enerji üretimine geçecek olan santral ile YEO’nun Romanya’daki 18,5 MW kapasiteli tesisin ardından ikinci yurtdışı enerji yatırımı hayata geçmiş olacak. Bressana Santrali, çevre dostu tasarımıyla yılda 1620 ağaca denk gelecek kadar karbondioksit salımını engelleyecek.

Sicilya’da iki proje daha

İtalya Bressana bölgesinde yapılacak olan bu proje haricinde İtalya Sicilya’da lisanslama süreçleri devam eden 125 MW kapasiteli iki ayrı proje daha hedefleniyor. YEO, lisanslama süreçlerinin tamamlanmasının ardından söz konusu projelerin de yatırımlarına başlamayı planlıyor.

Hedef 2030’da 1 GW kapasite

YEO Teknoloji CEO’su Tolunay Yıldız, yenilenebilir enerjide 2030 yılına kadar 1 GW kapasite hedeflediklerini belirterek şöyle konuşuyor: “YEO olarak dünyanın farklı coğrafyalarındaki ofislerimiz ve iş yapma kabiliyetimizin yanında yatırımcı kimliğimizle de büyüyoruz. Yenilenebilir enerji alanında global oyuncu olma yolunda yeni bir adım atmaktan dolayı mutluyuz. YEO Teknoloji olarak Avrupa’da da sürdürülebilir bir dünya için çalışmaya devam ediyoruz. Dekarbonizasyon, desantralizasyon ve dijitalizasyon odaklı çalışmalarımızla yenilenebilir enerji ve dijital dönüşüm alanlarında kapsamlı çözümler sunmayı sürdüreceğiz. Daha yaşanabilir bir dünya için ‘Bizce mümkün’ diyerek yolumuza devam ediyoruz.”

YEO Teknoloji, özellikle yenilenebilir enerji alanında EPC olarak konumlanarak uçtan uca çözümlerle anahtar teslim kurulum hizmeti veriyor. Oluşturduğu aktif global iş geliştirme ağının yanı sıra, finansal alanda yaptığı iş birlikleriyle de yenilenebilir enerji alanındaki yatırımcılara; finans, proje, lisans, mühendislik, inşaat, satın alma, denetim gibi konularda kalıcı çözümler üretiyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR