8 ayda 12.2 milyar liralık halka arz

Geçen yıl toplamda 52 halka arzın gerçekleştiği borsada bu yılın ilk 8 ayında ise 30 şirket halka arzını tamamladı, büyüklük 12.2 milyar liraya ulaştı.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre yüksek enflasyon ve düşük TL mevduat faizleriyle yatırımcı için en önemli alternatif olan Borsa İstanbul’da bu yıl ağustos sonuna kadar 30 şirket halka arz edildi. Halka arz büyüklüğü 12.2 milyar liraya ulaşırken geçen yıl yapılan 52 halka arzın 21.7 milyar liralık büyüklüğünün yüzde 56’sına ulaşıldı. 2020 yılında ise 8 şirket 1.1 milyar liralık halka arz gerçekleştirmişti.

Yabancının ilgisi çok sınırlı

Halka arzlar hızla sürse de yabancı yatırımcının ilgisi konusunda aynı hız devam edemiyor. Son haftalarda bankacılık hisseleri öncülüğünde borsaya yabancı yatırımcı girişi gözlendi. Merkez Bankası verilerine göre üç haftada bayancı yatırımcılar 724.3 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi. Ancak halen daha Borsa İstanbul’da yabancı payı yüzde 35 seviyelerinde. Yabancının olmaması hem büyük halka arzların gerçekleşmesini güçleştiriyor hem de küçük halka arzlara da yabancı ilgi göstermiyor.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İbrahim Öztop da “Neden büyük halka arz gelmiyor’un sebebi yabancı yatırımcının olmaması. Aracı kurumlarımız şu anda büyük halka arzı yapabilmeleri için yabancı yatırımcıya bunları ulaştırmaları gerekiyor. Şu anda böyle bir ilgi yok denecek kadar az. Bu ilgiyi bulamadıkları için büyük halka arzlar gelmiyor” diye konuşmuştu.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR