Aynes Gıda’nın yeni sahibi belli oldu / TMSF ikinci ihalede sattı

Ocak 2016’da FETÖ soruşturması kapsamında el konulan, 2019’da ise TMSF’ye devredilen Aynes Gıda’nın yeni sahibi ikinci ihalenin sonucunda belli oldu. Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yapılan ihaleyle Aynes, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne satıldı. Tarım Kredi’nin 785,5 milyon liralık teklifini uygun bulan TMSF Fon Kurulu, nihaî kararını verebilmek için ihale sonucunu Rekabet Kurulu’na gönderdi.

Yaklaşık bin işçinin çalıştığı ve her gün 20 bin çiftçinin süt sattığı Denizli’nin Acıpayam ilçesinde faaliyet gösteren Aynes Gıda iflastan kurtarıldıktan sonra ikinci kere ihaleyle satışa çıkarıldı. 8 Eylül 2022 tarihinde TMSF’nin İstanbul’daki merkezinde yapılan ihaleye TKT Hayvancılık ve Tarım Ürünleri AŞ (Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri) ve Matlı Gıda katıldı.

Kapalı teklif, açık artırma ve pazarlık aşamaları sonrasında, muhammen bedel olan 785 milyon 500 bin TL ile en yüksek teklifi veren Türkiye Tarım Kooperatifleri oldu. Söz konusu teklifi uygun bulan TMSF Fon Kurulu, nihaî kararını verebilmek için ihale sonucunu Rekabet Kurulu’na gönderdi.

Kurulun onaylanmasının ardından şirket resmen Tarım Kredi’ye geçecek.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR