Aztek Teknoloji’nin halka arzına 29 kat ile rekor talep

Aztek Teknoloji’nin halka arzı tamamlandı, halka açıklık oranı yüzde 25 ve halka arz büyüklüğü ise 272,5 milyon TL oldu. Aztek Teknoloji, ayrıca halka arz büyüklüğünün 29 katına ulaşan 7,92 milyar TL’lik talep ile bu yıl gerçekleştirilen halka arzlar içerisinde en yüksek talep rakamına ulaşarak yeni bir rekora imza attı.

Halka arz için talep toplama sürecini tamamlayan Aztek Teknoloji, halka arz büyüklüğünün toplam 29 katına ulaşan 7,92 milyar TL’lik talep ile Borsa İstanbul’a geliyor. DenizYatırım ve QNB Finansinvest eş liderliğinde 38 kurumdan oluşan konsorsiyum aracılığı ile 10-11-12 Ağustos tarihlerinde pay başına 10,90 TL fiyattan talep toplayan şirketin halka açıklık oranı yüzde 25 ve halka arz büyüklüğü ise 272,5 milyon TL oldu. Bireysel yatırımcıların daha fazla pay almasına yönelik başvuru sistemi ile yüksek başvurulu yatırımcıların talepleri yüzde 1,2 oranında karşılanırken, bireysel yatırımcıların talepleri yüzde 10’a yakın olarak gerçekleşti.

Halka arzda 3.001 adet ve üzerindeki yüksek başvurulu yatırımcılara satılan 6,25 milyon paya karşın 80 kat talep toplandı ve yaklaşık yüzde 1,2 oranında karşılanma gerçekleşti. Kurumsal yatırımcılara satılan 7,5 milyon paya karşılık 15 kat talep toplandı. 3.000 adet ve altındaki bireysel yatırımcılara satılan 11,25 milyon pay için 10 kat talep toplandı ve yaklaşık yüzde 10 oranında karşılanma gerçekleşti. Bu şekilde, 3.000 adet ve altında pay adedinin yer aldığı bireysel yatırımcı kategorisinde, 192 bin 886 yatırımcı halka arzın %45’ini aldı.

BORSA İSTANBUL’A GÜÇLÜ BİR ŞİRKET DAHA GELİYOR

Aztek Teknoloji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Ütebay, halka arz sonuçları konusunda şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye teknoloji ve tüketici elektroniği aksesuar pazarında önde gelen markaların distribütörü Aztek Teknoloji’nin halka arzına gösterilen yoğun ilgi için tüm yatırımcılarımıza teşekkür ederiz. İş modeli ile farklılaşan finansal performans ve karlılık oranlarına sahip, düzenli olarak büyüyen şirketimizin, artık iki yüz bini aşan yeni ortağı olmasının heyecanını yaşıyoruz. 25 yılı aşkın tecrübemiz ve dünyanın önde gelen iş ortaklarımız ile istikrarlı büyüdük ve güçlendik. Artık yeni ortaklarımızla birlikte büyüyeceğiz ve daha da güçleneceğiz.” dedi.

HALKA ARZ BÜYÜKLÜĞÜNÜN 29 KATI TALEP

Ütebay “Halka arzımıza 29 kat ve 7,92 milyar TL’lik talep gelmesinin yanında 200 bini aşkın yatırımcının katılması bize gurur verdi. Bu güvene layık olmaya devam edeceğiz ve yeni ortaklarımız ve yatırımcılarımızla yeni başarılara imza atacağız.” şeklinde konuştu.

Halka arz sonuçlarını değerlendiren DenizYatırım Genel Müdürü Melih Akosman: “Bu yıl gerçekleştirilen halka arzlar içinde halka arz büyüklüğünün 29 katı, 7,92 milyar TL’lik talep ile yeni bir rekora imza attık. Halka arzda temel hedeflerimiz yaygınlık ve güçlü talep idi. Kullandığımız dağıtım sistemi ve gösterilen ilgi sayesinde iki hedefimize de ulaştık. Aztek Teknoloji’ye ve ortaklarına bize duydukları güven, yatırımcılara da gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyorum” dedi.

QNB Finansinvest Genel Müdürü Pamir Karagöz ise, “Üst segment tüketici elektroniğindeki tecrübesi ile dünyanın önde gelen tedarikçilerini içeren markaların satış ve dağıtımını yapan Aztek Teknoloji’nin, başarısı kanıtlanmış iş modeli, güçlü bilanço yapısı, istikrarlı karlılığı ile halka arzdan sonra da yeni ortaklarına güçlü sonuçlar servis etmeye devam edeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR