Çinli üç otomotiv devi Türkiye’de üretimi araştırıyor

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, Çinlilerin Türkiye’de üretim için ciddi ilgisinin olduğunu söyledi.

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, düzenlenen basın toplantısında gazetecilerle bir araya gelerek 2023 yılı değerlendirmesi, yeni hedef ve beklentileriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin, Avrupa ile Gümrük Birliği sözleşmesini yenileyeceğini ve güçlü bir otomotiv birikimine sahip olduğunu söyleyen TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Saydam, Çinlilerin Türkiye’de üretim için ciddi ilgisi olduğunu dile getirdi.

Türkiye, Çinli firmaların radarında

Saydam, şu anda birden fazla Çinli firmayla görüştüklerine işaret ederek, halihazırda fabrika yatırımı görüşmeleri yapan Skywell’ın ön plana çıktığını, Chery ve MG’nin de adaylar arasında olduğunu söyledi.

Saydam, üye sayılarının 520’lere ulaştığını belirterek, şunları kaydetti:

“Otomotiv tedarik sanayinin yüzde 85-90’ını temsil ediyoruz. Hedefimiz 2030’da dünyanın ilk 10 üreticisi arasına girmek. Bu noktada 34 ülkede 200’ün üzerinde yatırımımız var. Toyota da plug-in hibrit motorlu aracı imal ederken Türk tedarik sanayi kullanılıyor. Toyota, Avrupa’ya yönelik ürettiği aracın motorunu Türkiye’de üretiyorsa, bu otomotiv tedarik sanayimizin gücünü gösterir. Son 2-3 ayda yaşanan Kızıldeniz’deki sorun ve öncesinde de Avrupa Birliği’nin Çinli otomotiv markalarına getirmiş olduğu yüzde 30’luk vergi, Türkiye’ye olan ilgilerini artırdı. Hatta şu anda birden fazla Çinli firmayla görüşüyoruz. 1 milyon adetlerde bir iç pazar, Avrupa’yla Gümrük Birliği sözleşmesini yenileyecek olan bir ülke ve güçlü bir otomotiv birikimi. Yatırım herkesin faydasına olur.”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR