Demir ve demir dışında ihracat rekora koşuyor

Sanayi sektörleri arasında en çok ihracat yapan 5’inci sektör olan Demir ve Demir Dışı Metaller sektörünün Ocak-Ağustos dönemi ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,4 artarak 10,1 milyar dolarla genel ihracattan yüzde 6 pay aldı. Aynı dönemde birim ihraç fiyatı yüzde 21 artışla 4,72 dolara ulaştı. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, sektörün ihracat ivmesinin giderek hızlandığını ve 20 milyar dolarlık ihracat hedefi doğrultusunda çalışmalarına devam edeceklerini söyledi. Tecdelioğlu, “Eğer enerji sıkıntısı yaşamazsak, tedarik zincirlerinin farklılaşması ve lojistik konumumuzun avantajı ile üreticilerimize ciddi anlamda fırsatlar doğacak ve katma değerli işleri dünyaya yapıyor ve satıyor olacağız.” dedi.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), Ağustos ayı ve ilk 8 aylık ihracat rakamlarını açıkladı. Türkiye’nin 2022 yılı Ağustos ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,2 artışla 21,3 milyar dolara ulaşarak en yüksek Ağustos ayı ihracatı oldu. 2022 yılı Ocak-Ağustos döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre ihracat, yüzde 18,3 oranında artarak 165 milyar 672 milyon dolara yükseldi. Demir ve Demir Dışı Metaller sektörünün Ağustos ayı ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,9 artışla 1,15 milyar dolara yükseldi. Ocak-Ağustos dönemi ihracatı ise geçtiğimiz yılın aynı aylarına göre yüzde 30,4 artarak 10,1 milyar dolara ulaştı. Sektörün, Türkiye’nin toplam aylık ihracatı içerisindeki payı yüzde 6 oldu.

EN FAZLA İHRACAT ALÜMİNYUMDA

Alt sektör ihracatında en fazla ihracat 506,8 milyon dolar ile Alüminyum ürün grubunda gerçekleşti. Alüminyum sektörünü 227,9 milyon dolar ile Metaller, 220 milyon dolar ile Demir Çelik Mamulleri ve 163 milyon dolar ile Bakır Ürün Grupları takip etti.

Demir ve Demir Dışı Metaller sektörünün en çok ihracat gerçekleştirdiği ülke olan Almanya’ya, Ağustos 2022 döneminde en çok ihracat “Alüminyum Çubuk & Profiller” ürün grubunda, geçen yıl aynı aya göre yüzde 31 artarak 50,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

BAKIR İHRACATINDA DÜNYADA VE AVRUPA’DA İKİNCİLİK

Birlik, bakır sektörü ürün grubunda bakır teller ihracatında dünyada ve Avrupa’da ikinci sırada yer alırken, diğer bakır alaşımları ihracatında ise dünyada ikinci, Avrupa’ya ihracatta ise birinci sırada yer aldı.

EN ÇOK İHRACAT AB’YE

Sektörün en çok ihracat yaptığı bölge olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracat, 2022 Ağustos ayı itibarı ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 artarak 574 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yine bu dönemde sektörün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında 160 milyon dolar ile Almanya ilk sırada yer alırken, 96,7 milyon dolar ile ABD ikinci sırada, 58,6 milyon dolar ihracat ile İtalya üçüncü sırada yer aldı.

İHRACATTA SEKİZ AYIN LİDERİ ALMANYA

2022 Ocak-Ağustos döneminde ise en çok ihracat 1,4 milyar dolar ile Almanya’ya gerçekleşti. İkinci sıradaki İtalya’ya 757 milyon dolar, üçüncü sırada yer alan ABD’ye ise 632 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Sektörün üye sayısı Temmuz ayında 6.950 iken, Ağustos ayında 217 yeni üye firma ile 7.167’ye ulaştı.

2023’TE HEDEF 20 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Ağustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, katma değeri yüksek projelere öncelik vererek hem ihraç birim fiyatını hem de toplam ihracatı artırmayı hedeflediklerini, aynı zamanda yeni ihracat pazarları bulma noktasında da yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını kaydetti.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nde (İDDMİB), yeni dönemde katma değerli ihracatı artırmak, yeni pazar hedefleri belirlemek, firmaların finansal sorunlarına çözüm aramak, Ar-Ge konusunda üyelerini geliştirmek, yeni teknolojilerden ve son gelişmelerden sektörü haberdar etmek adına birlik çatısı altında yer alan sektörlerin toplantılarına devam ediyor. Son olarak gerçekleşen, Endüstriyel Mutfak Ekipmanları sektör toplantısında konuşan Tecdelioğlu; 7 bini aşkın üyesiyle, Türkiye ihracatının yüzde 6’lık kısmını gerçekleştiren çok önemli bir birlik olduklarını vurguladı. Tecdelioğlu, birliğin gücüyle 2023’te yaklaşık 20 milyar dolar ihracat hedefi için hep birlikte çalıştıklarını ifade etti.

TÜRKİYE’DE ENERJİ FIRSATI

Yakın zamanda çok önemli B2B fuarlarının olacağını söyleyen Tecdelioğlu, dünyada mutfağın merkezinin İstanbul olmasını sağlamak için hedeflerinin büyük olduğunu ve hep beraber çalışacaklarını ifade etti.

Türkiye’ye doğmuş bazı fırsatlar olduğunu ve enerji sıkıntısının önümüzdeki dönemde görülmediğini vurgulayan Tecdelioğlu, “Eğer enerji sıkıntısı yaşamazsak tedarik zincirlerinin farklılaşması ve lojistik konumumuzun avantajı ile üreticilerimize ciddi anlamda fırsatlar doğacak ve katma değerli işleri dünyaya yapıyor ve satıyor olacağız. Pandeminin yarattığı diğer bir fırsat; lojistik olarak yakın ülkelerle ilgili çok ciddi iş birliğimizin olması. Amerika’yla ciddi bir yakınlaşmamız var. Suudi Arabistan’da vergilerin kaldırılmasıyla yeni doğmuş fırsatları görüyoruz. Biz bunları sizlerle beraber kamuya aktararak ihracatımızı daha da ileriye taşımak için canı gönülden çalışacağız.” dedi.

Tecdelioğlu sözlerine şöyle devam etti; “Avrupa Paslanmaz Birliği’nden; enerji maliyetleriyle Avrupa’da paslanmaz üretiminin yapılabilme ihtimalinin düşük olduğu ve Avrupa Birliği’ndeki tüm paslanmaz üreticilerin paslanmazı durdurmayla ilgili bir karar aldığı, stratejik olarak önce kısacaklarını, belli miktarda kapatacaklarıyla ilgili haber geldi. Bu Avrupa’da paslanmaz üretiminin durması ve rakiplerinizin maliyetlerinin artacak olması anlamına geliyor. Bu da bizim için bir fırsat olacaktır.” dedi.

AVRUPA’DA ‘YÜKSEK ENERJİ MALİYETİ’ KRİZİ

Yüksek enerji maliyetlerinden dolayı Alman alüminyum devi Speira GmbH, yükselen enerji fiyatları nedeniyle Almanya’daki alüminyum üretimini yüzde 50 azaltacağını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada “Diğer birçok Avrupalı ​​alüminyum döküm tesisiyle benzer zorluklarla karşı karşıyayız. Enerji fiyatları son aylarda çok yüksek seviyelere ulaştı ve yakın zamanda düşmesini beklemiyoruz.” denildi.

Avrupa Metal Birliği (Eurometaux) ise, AB’deki 40 metal şirketinin CEO’larıyla birlikte enerji fiyatları ile ilgili yayımladığı bildiride, “Enerji ve gaz fiyatları uzun bir süre daha gevşemeden bugünkü seviyelerde kalırsa Avrupa enerji ve hammadde stratejisini gerçekleştiremez. AB’de stratejik metallere yönelik tüm operasyonlar ve projeler için yatırım olasılıkları azalıyor ve elektrik fiyatlarının olumsuz etkilerine karşı koruma önlemleri uygulanmazsa gelecek yıl daha fazla tesis kapanacak. AB’deki üretimin daha da azalmasıyla temiz olmayan enerjiyle üretim yapılması gerekeceğinden küresel sera gazı emisyonunu artacak.” ifadesi yer aldı. Bu nedenle Avrupalı demir dışı metal üreticileri, artan elektrik ve gaz fiyatlarından kaynaklanan kalıcı hasarı önlemek için AB’nin acilen harekete geçmesini istiyor. Üreticiler elektrik fiyatını düşürmek ve geçici devlet yardımının çerçevesini genişletmek amacıyla geçici önlemler alınması gerektiğini belirtti. Türkiye’de enerji sıkıntısının önümüzdeki dönemde görülmediği ve bu durumun Türkiye’nin lojistik konumundan dolayı üreticilere ciddi anlamda fırsatlar doğuracağını belirtildi.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR