Tamamen yenilenen Nissan X-Trail Avrupa’da satışa sunuldu

Gelişmiş teknoloji ve modern tasarımı bir araya getiren dördüncü nesil Nissan X-Trail yepyeni bir kimliğe büründü. Dünya çapında 7 milyon adede yakın satış başarısı yakalayan X-Trail yenilikçi çift motorlu e-4ORCE (dört tekerlekten çekiş sistemi) sayesinde konforlu ve kontrollü sürüşe hizmet ediyor.

Gelişmiş dört tekerlekten çekiş yeteneklerine sahip yeni X-Trail, beş ve yedi koltuklu konfigürasyonlarıyla satışa sunulacak.

Yeni X-Trail’in iç ve dış tasarımı, aracın çok yönlü ve maceracı ruhunu dışa vuruyor. Yeni X-Trail, güven veren sağlamlığıyla dış kısmında, yüzer tavan ve V-motion ızgarası gibi Nissan’a özgü tasarım öğeleriyle de bir adım öne çıkıyor. Ön tamponun gövdesi içinde yer alan çarpıcı farları ve tasarım çizgisi boyunca yerleştirilmiş kombine gündüz farları ise dikkat çekiyor.

e-POWER güç aktarma organları ile elektrikli sürüş keyfi

Yeni X-Trail, Nissan’ın Avrupa ürün gamında markanın yenilikçi e‑POWER sürüş sistemiyle donatılan ikinci modeli olacak. Nissan’a özel olan e-POWER sistemi, şarj etmeye gerek kalmadan tamamen elektrikli sürüş sunuyor.

Yeni X-Trail’in e-POWER sistemi, 150kW ön elektrik motoru ile entegre güç aktarma sistemi, invertör, jeneratör ve yüksek çıkışlı bir batarya ve değişken sıkıştırma oranlı benzinli motordan oluşuyor. Bu benzersiz güç aktarma sistemi, tekerleklere giden gücü yalnızca bir elektrik motorundan alıyor ve bu da gaz pedalına anında ve doğrusal tepki veriyor.

e-POWER’da benzinli motor yalnızca elektrik üretmek için bir jeneratör olarak kullanılıyor ve tekerlekler tamamen elektrik motoru tarafından tahrik ediliyor. Bu benzersiz özellik sayesinde, motor her zaman optimum aralığında çalışıyor ve kentsel ortamlarda üstün bir yakıt verimliliği sağlıyor.

e-POWER’ın saf elektrik motoru tahriki sayesinde, içten yanmalı motorlarda veya geleneksel hibritlerde olduğu gibi gecikme söz konusu olmadan anında tepki ve yüksek tork hissi veriyor.

e-Pedal Sistemi

Yeni Nissan X-Trail’de sunulan, e-Pedal Sistemi adlı tamamen yeni bir “tek pedal” sürüş deneyimi geliştirildi. Sürücünün ayağını gaz ve fren arasında sık sık hareket ettirdiği dur-kalk şehir içi sürüşün tekrarlayan yükünü ortadan kaldırmak için tasarlanan e-Pedal Sistemi, sürücülerin yalnızca gaz pedalını kullanarak hızlanmasına ve fren yapmasına olanak tanıyor.

Benzinli Hafif hibrit versiyonu

X-Trail’in e-POWER donanımlı versiyonunun yan sıra, geleneksel tarzda güç sağlayan turboşarjlı 1.5 litrelik değişken sıkıştırma oranına sahip hafif hibrit versiyonu ile de satışa sunulacak. Hafif hibrit ICE versiyonlu X-Trail’de 120kW (163PS) ve 300Nm tork üreten, yalnızca iki tekerlekten çekiş konfigürasyonunda sunulacak ve tekerleklere güç Xtronic kademeli sürekli değişken şanzıman ile aktarılacak. Rahat sürüş ve hafif hızlanmanın olduğu sürüş senaryolarında motor, optimize edilmiş yakıt verimliliği için yüksek sıkıştırma oranına geçerken, daha fazla performansa ihtiyaç duyulan durumlarda sıkıştırma oranı düşük bir seviyeye ayarlıyor.

Güç aktarma organı ayrıca 12v hafif hibrit teknolojisi ile donatıldı. Hafif hibrit sistem, hem yakıt ekonomisine hem de CO2 çıkışına fayda sağlayan tork desteği, uzatılmış rölantide durma, hızlı yeniden başlatma ve boşta durma sağlıyor.

Yavaşlarken, rejenerasyon yoluyla geri kazanılan enerji Lityum-iyon bataryada depolanıyor. Bataryada yer alan enerji örneğin kırmızı ışıkta motor durdurulmuşken otomobilin sistemlerini çalıştırmak için kullanılıyor. Ek olarak, hızlanma sırasında yaklaşık 6 Nm’lik bir tork artışı sağlıyor.

e-4ORCE ilk kez tanıtılıyor

Nissan’ın elektrikli güç aktarma organları ile çalışmak üzere tasarlanmış yeni bir dört tekerlekten çekiş sistemi olan e-4ORCE ilk kez tamamen yeni X-Trail’de tanıtılıyor. e-4ORCE, Nissan’ın en gelişmiş dört tekerlekten kontrol teknolojisi sayesinde her koşulda güven verici çekiş ve kendinden emin hızlanma sunuyor. e-4ORCE’deki “e”, Nissan’ın %100 elektrikli motor tahrik sistemi anlamına geliyor. “4ORCE” ise aracın fiziksel gücünü ve enerjisini ifade ederken ve “4” dört tekerlekten kontrolü temsil ediyor.

Güçlü çift e-motor sistemi, 7 saniyede 0-100km/s ile keskin hızlanmaya izin veren 94kW arka motor sayesinde toplam 157kW (213PS) çıkışa sahip ve mekanik bir 4WD sistemine göre 10.000 kat daha hızlı arka tork tepkisine sahip. Buna ek olarak, sabit tork yeniden dağıtımı ve mükemmele yakın ağırlık dengesi, güven verici yol tutuşu ve sürüş konforuna katkıda bulunarak güçlü ancak pürüzsüz bir sürüş deneyimi sağlıyor. e-4ORCE ayrıca, 2022’de çıkacak olan Ariya elektrikli crossover’da da sunulacak.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR