test

Emekli ve memur zamları belli oldu, gözler hükümette

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Aralık ayı ve 2022 yılı enflasyon rakamlarını açıklaması ile memur ve emeklilerin 2023 yılı maaş zam oranı netleşti. Bu zam oranının artırılıp artırlmayacağına ve refah payı eklenip eklenmeyeceğine ise hükümet karar verecek.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, aralık ayında enflasyon aylık yüzde 1,18, yıllık yüzde 64,2 oldu. Altı aylık enflasyon ise yüzde 15,39 oldu.

MEMURA VE EMEKLİYE YÜZDE 16.5 ZAM

Buna göre memur ve memur emeklilerinin maaşları, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı ile birlikte yüzde 16,5 zamlanırken SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşları yüzde 15,4 arttı.

Ancak genel fiyat seviyesine göre düşük kalan bu artışa refah payının eklenip eklenmeyeceği konusunda gözler iktidara çevrilmiş durumda. Hükümetin bu oranın üzerine bir de refah payı eklemesi bekleniyor.

Memur ve memur emeklileri yılda iki kez maaşlarını zamlı alıyor. Zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor ve geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşursa maaş zammına yansıyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de yılda iki kez aylıklarına zam alıyor. Bu oran 6 aylık enflasyon rakamına göre belirleniyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR