test

Halkbank’tan ‘Sapphire’ açıklaması / “Sadece 3 teklif geldi”

Halkbank, İstanbul’da yer alan Sapphire AVM ve seyir terasının Kiler Holding’e satışında bankanın herhangi bir zarara uğramadığını, gayrimenkullerin satış ilanı boyunca sadece 3 teklif geldiğini açıkladı.

Kiler Holding’in bağlı ortaklığı Kiler Gayrimenkul Yatırım ile grup firması KBC Gıda, İstanbul’daki Sapphire alışveriş merkezi ve seyir terasının tamamını Halk Bankası’ndan 905 milyon TL’ye satın almış, bunun ardından medyada satışın çok ucuza yapıldığına yönelik iddialar yer almıştı.

Ucuza gitii iddialarına yanıt

Halk Bankası’ndan KAP’a yollanan açıklamada söz konusu gayrimenkulün Ocak 2023’teki TL satış değerinin güncel cari kurdan yabancı para karşılığının, 2019 yılındaki TL değerinin o günkü kur baz alınarak hesaplanan yabancı para değerinden düşük olduğuna ve gayrimenkulün yarı fiyatına eski sahiplerine geri satıldığına dair yapılan haber ve söylentilerin, gerçeğe aykırı, bağlamından kopuk, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı ve Bankanın güven ve itibarını sarsıcı nitelikte olduğu ifade edildi.

“Edinim değerinin oldukça üzerinde”

Sapphire AVM ve terasının kamu bankaları tarafından kredi alacağının tahsil ve tasfiyesini sağlamak üzere Aralık 2019’da edinildiği hatırlatılan açıklamada “Varlık borç takasına konu edilen kredi Türk Lirası cinsinden olup, gayrimenkuller de Türk Lirası cinsinden edinilmiştir. Yabancı para cinsinden kredi tasfiyesi ile yabancı para cinsinden gayrimenkul edinimi söz konusu dahi değildir. Takasa konu kredinin faizler dahil güncel değeri, gayrimenkulün güncel satış değeri ile aynı seviyededir. Güncel satış tutarı, gayrimenkullerin edinim değerinin oldukça üzerindedir” denildi.

Satış işlemine ilişkin olarak yapılan haber ve söylentilerde; bahse konu gayrimenkullerin adeta yabancı para olarak edinildiği ve yabancı para olarak satıldığı izlenimi ve algısı oluşturulmasının ve ayrıca yıllar içindeki kur değişimleri dikkate alınmadan yabancı para değerlerinin hesaplanmasının gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada şu bilgiler yer aldı:

AVM’lerin piyasa değerini, yöresinde bulunan sair gayrimenkullerin fiyat artışları değil, AVM’nin gelecek yıllar dahil müşteri ziyaretçi sayısı, ciro kapasitesi, kiracı sayısı ve mağaza doluluk oranlarındaki artış eğilimi belirlemektedir. Tüm bunlar ve pandemi sonrası gelişmeler, AVM’lerin piyasa değerini ve alıcı taleplerini olumsuz etkilemiştir.

Gayrimenkuller ilanen satışa çıkarılmış, ilanda kaldığı süre boyunca Bankaya yazılı olarak sadece 3 adet alım teklifi iletilmiştir. Gelen alım tekliflerindeki bedellerin ise, satış ilan bedelinden %35 ile %40 oranında daha düşük seviyelerde olduğu görülmüştür.

Nihayetinde gayrimenkullerin eski sahibi kredili firma tarafından iletilen alım teklifinin, gayrimenkullerin güncel ekspertiz değeri düzeyinde ve Banka edinim maliyetinin üzerinde olması ile gelen diğer alım teklif bedellerinin oldukça üzerinde bulunması nedeniyle söz konusu teklif, Banka Yönetim Kurulu tarafından uygun bulunarak bahse konu gayrimenkullerin satışı gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, Bankamızın 2021 yılı Sayıştay Raporu’nun hiçbir bölümünde Safir AVM ve Seyir Terası’nın yabancı para değeri ile ilgili olarak herhangi bir tespit yapılmadığı gibi sadece AVM’nin elden çıkarılmasına yönelik öneride bulunulmuş olup Bankamız, öneri doğrultusunda en uygun koşullarda AVM’nin elden çıkarılma işlemini gerçekleştirmiştir.

Sonuç olarak;

Yukarıda detaylı olarak izah edildiği üzere, bahse konu satış nedeniyle herhangi bir Banka zararı oluşmadığı gibi maliyet değerinin üzerinde satış yapılarak Banka alacağının nemalarıyla birlikte tahsil ve tasfiyesi sağlanmıştır.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR