test

Global Port’ta ortaklık yolu gözüktü

Dünyanın en büyük kruvaziyer limanı işleticisi olan Global Yatırım Holding’e bağlı Global Ports Holding, yeni ortaklıklar da dahil olmak işbirliği arayışına girdi. Global Ports, olası ortaklıklarla sektördeki yeni fırsatları da değerlendirmek istiyor.

Akdeniz, Karayipler, Atlantik ve Asya-Pasifik bölgelerinde oluşturduğu liman ağı ile dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi olan Global Yatırım’a bağlı Global Ports, yeni işbirliklerine yelken açmaya hazırlanıyor.

Global Yatırım’dan KAP’a gönderilen açıklamada, bağlı ortaklığı Global Ports Holding’in kruvaziyer sektöründe ortaya çıkan önemli fırsatları değerlendirmek üzere sermaye ve finansman yapısının stratejik değerlendirme sürecine girdiği duyuruldu. Yeni ortaklıklara işaret edilen açıklamada, “Bu stratejik değerlendirme sürecinin amacı tüm menfaat sahipleri için azami değer yaratmak olup; süreç stratejik ortaklık, ortak girişim ve sair ortaklık görüşmeleri de dahil olmak üzere çeşitli potansiyel kurumsal alternatifleri içermektedir.” denildi.

Global Ports son olarak İspanya’da yer alan Alicante Kruvaziyer Limanı’nı 15 yıl süre ile işletmek için verdiği teklifle ihaleyi kazanmıştı.

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, pandemi öncesinde 2019 yılında portföylerinde 19 limanın olduğunu, ancak pandeminin şirketin büyüme hızını ve potansiyelini etkileyemediğini söylemişti. Kutman, pandemide büyümeye devam ettiklerini ve halihazırda 26 limanla Akdeniz, Karayipler, Asya, Afrika ve Kuzey Avrupa’da yer aldıklarını ifade etmiş, aynı zamanda tüm dünyada farklı coğrafyalarda 25-30 limanı takip ettiklerini vurgulamıştı.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR