test

İhracatçılardan yeni kabine açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeni kabine üyelerinin belli olmasının ardından ihracatçılar da yeni dönemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu:

“Geçmiş dönemde hep birlikte 254 milyar dolar gibi bir ihracata imza attık. İhracatın ekonomiye olan katkısını hepimiz çok iyi biliyoruz. İhracatı, üretimi, istihdamı ve büyümeyi sağlamak, artırmak için çok çalışmamız gerekiyor. Bu çerçevede her konuda başta ekonomide olmak üzere bankacılık, finansal erişim, diğer teşvikler ve destekler olsun her bakanlıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çok uyumlu bir kabine oldu ve bu kabineyle çok güzel işler yapabileceğimize eminim.”

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı:

“Yaşamış olduğumuz pandemi süreci, tarımın hem ülkemizde hem de dünyada ne kadar stratejik bir alan olduğunu hepimizin görmesini sağladı. Toprağın ekilmesi, çiftçilere ve hayvancılığa verilecek desteklerle ilgili önemli adımlar atıldı. Geçtiğimiz birkaç yıllık periyotta da çiftçiye verilmiş olan adımlar önemli ve kayda değerdi. Dolayısıyla yeni dönemde de bu bilinç ile halihazırda belirlenmiş politikaların takip edileceği ve geliştirileceği kanaatindeyiz. Sayın Bakanımıza da inşallah ilk ziyaretimizde olması gerekenleri, ihracatçıların nelere ihtiyacının olduğunu, neler yapılması gerektiğinizi izah edeceğiz ve yol almaya çalışacağız.”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya:

“Son dönemlerde ihracatçılar olarak piyasalara likidite akışının sağlanması, kredilerin yeniden açılması, döviz kurlarının öngörülebilir olması gibi beklentilerimizi sıklıkla dile getiriyorduk. Bu kapsamda, yeni dönemden de umutlu olduğumuzu söylemeliyiz. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de görevi devralırken yaptığı açıklamaları çok kıymetli buluyoruz. Bu vesileyle Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’e, Ticaret Bakanımız Ömer Bolat’a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Alparslan Bayraktar’a yeni görevlerinde başarıları diliyoruz. İhracatçılar ve üreticiler olarak yeni dönemde ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz.”

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz:

“Üzerine detaylıca çalışılmış, konusunun uzmanlarını bir araya toplayan yeni bir kabineye sahibiz. Türkiye ihracatına, istihdamına ve üretimine en değerli katkılardan birini sağlayan tekstil sektörü olarak yeni kabinemize görevlerinde başarılar diliyorum. Göreve başlayan yeni kabinemizle uyum içerisinde ülkemizin geleceği adına kapsamlı çalışmalar yapacağımıza yürekten inanıyorum. Seçim atmosferinden bir an önce uzaklaşıp işlerimize ve sektörel projelerimize çok daha güçlü bir şekilde odaklanmalıyız. Bu çerçevede bir önceki dönem birlikte çalıştığımız tüm Bakanlarımıza kıymetli çalışmaları için teşekkür ediyorum. Ülkemiz için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın riyasetinde yeni dönemin ve Türkiye Yüzyılının hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR