test

İhracatı katlayacak ‘dörtlü plan’

Demir ve Demir Dışı Metaller sektörü 2022 yılında ihracatını yüzde 16,4 artırdı. 12 aylık dönemde sektör olarak ihracatlarını 14,4 milyar dolar seviyesine çıkardıklarını ifade eden İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, “Her anlamda zor bir yılı geride bıraktık. Buna rağmen ihracatımızı artırmayı başardık. Ancak bunu yeterli görmüyor, daha yüksek ihracat rakamlarına ulaşmayı hedefliyoruz. 2023’te sektörümüze destek verilirse ihracatımızı bir anda çok daha yukarı seviyelere çıkarabiliriz. Bu kapsamda 4 maddelik bir plan oluşturduk. Sektörümüze özel enerji tarifesi oluşturulması, Avrupa’da lojistik depoların kurulması, Türkiye’de LME depolarının açılması ve STA imzalanan ülke sayısının artmasıyla ihracatımızı bir anda katlayabiliriz.” dedi.

Türkiye 2022 yılında 254 milyar dolarlık ihracatla rekora imza attı. 2022 Ocak-Aralık döneminde Türkiye’nin ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,9 artış gösterdi. Demir ve Demir Dışı Metaller sektörünün ihracatı da söz konusu dönemde yüzde 16,4 artış göstererek 14,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektör, genel ihracattan yüzde 5,7 pay alarak, sanayi sektörleri arasında en çok ihracat yapanlar sıralamasında altıncı sırada yer aldı. 2022 Ocak-Aralık döneminde demir ve demir dışı metaller sektörünün birim ihraç fiyatı 2021 Ocak-Aralık dönemine kıyasla yüzde 14,6 artışla kilogram başına 4,6 dolara ulaştı. 2022 yılında en çok ihracat gerçekleştirilen ülke geçen yılın aynı döneme göre yüzde 26 artış ile Almanya oldu. Almanya’ya geçen yıl yapılan ihracat 2 milyar dolara ulaştı. İkinci sıradaki İtalya’ya 1 milyar dolar, üçüncü sırada yer alan ABD’ye ise 947 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

İHRACATI 20 MİLYAR DOLARA TAŞIYABİLİRİZ

Demir ve Dışı Metaller sektörünün ihracatını değerlendiren İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, “İDDMİB olarak yoğun bir sene geçirdik. Yaptığımız çalışmalarla ihracatımızı geliştirirken, ülkemize de daha fazla katkı sunmaya çalıştık. Yüzde 16,4’lük artışla ihracatımızı 14,4 milyar dolar seviyelerine çıkarmayı başardık. Eğer dünya çapında 2022’de yaşanan gelişmeler olmasaydı ihracatımızı daha fazla artırıp, 15 milyar dolar seviyesini aşabilirdik. 2023’te de ihracatımızı artırmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 2023’te ihracatımızı yüzde 15 seviyelerinde artırabileceğimizi öngörüyoruz. Ancak bu oranı yüzde 25-30 seviyelerine de taşıyabiliriz. İhracatımızı bir anda daha yüksek seviyelere getirebiliriz. Bu yükseliş için sektör olarak bazı beklentilerimiz var.” ifadelerini kullandı.

‘KAPASİTEMİZİ KULLANMAK İSTİYORUZ’
Demir ve dışı metaller sektörünün ihracatının atılacak 4 adımla hızla yükselebileceğine vurgu yapan Çetin Tecdelioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk olarak sektörümüz çok ciddi kapasite yatırımı yaptı. Bu kapasitemizi kullanıp ürettiğimizi satmak istiyoruz. Bunun için de enerji tarifesine ihtiyacımız var. Sektörümüze özel enerji tarifesi talep ediyoruz. İkinci bir konu ise Avrupa ülkelerinde lojistik depolarının kurulmasının büyük yararı olacaktır. Bu depolar sayesinde ürünlerimizi alıcılara daha hızlı ulaştırabiliriz. Üçüncü konumuz ise özellikle alüminyum ve bakır gibi stratejik ürünler için Türkiye’de kurulacak LME depolarına ihtiyaç var. Böylece ülkemiz için stratejik olan ürünlere ulaşım kolaylaşacaktır. İhracatçılar olarak diğer bir beklentimiz ise STA imzalanan ülke sayısının bir an önce artırılması. İDDMİB olarak Latin Amerika ülkeleri, ABD ve Cezayir’le hızlı bir şekilde STA imzalanmasını bekliyoruz. Bu ülkeler ürünlerimiz için çok ciddi fırsatlar barındırıyor. Bu beklentilerimizin gerçekleşmesi halinde ihracatımızı hızlıca artırıp, ülkemizin hedeflerine ulaşmasına çok daha fazla katkı sağlayabiliriz.”

ARALIK AYI İHRACATI 1,1 MİLYAR DOLAR

Aralık ayı özelinde demir ve dışı metaller sektörünün ihracatı 1,1 milyar dolar olurken, sektör Türkiye’nin 22,9 milyar dolarlık genel ihracatından yüzde 4,8 pay aldı. Sektörün en çok ihracat yaptığı bölge olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracat, aralık ayında 514 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2022 Aralık ayında sektörün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında 139 milyon dolar ile Almanya ilk sırada yer alırken, 77 milyon dolar ile ABD ikinci sırada, 53 milyon dolar ihracat ile Irak üçüncü sırada yer aldı. 2022 Aralık döneminde demir ve demir dışı metaller alt sektör ihracatında ilk sıradaki alüminyum ürün grubunun ihracatı 429 milyon dolar oldu. Alüminyum sektörünü 237 milyon dolarlık ihracatla demir çelik mamulleri, 228 milyon dolarlık ihracatla ile metaller, 170 milyon dolarlık ihracatla bakır ürün grupları takip etti.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR