Margün’den dev güneş enerjisi yatırımı

Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş.’nin en büyük ortağı olduğu Margün Enerji, yüzde 100 bağlı ortaklığı Anatolia Yenilenebilir Enerji ile büyük bir güneş enerji santrali ve bunlara bağlı elektrik depolama tesisi yatırımına hazırlanıyor. Yatırım tamamlandığında şirketin sahip olduğu kurulu GES gücü 7 kat birden artacak.

Margün Enerji’den KAP’a gönderilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı Anatolia Yenilenebilir Enerji, 19.11.2022 tarihinde yayınlanan Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliği kapsamında, 4 ayrı Depolamalı Elektrik Üretim Tesisi Projesi için toplamda 525 MWm / 350 MWe gücünde Güneş Enerjisi Üretim Santrali (GES) ve bu santrallere bütünleşik 350 MWsaat kapasiteli bataryalı elektrik depolama tesisi kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na önlisans başvurusunda bulunmuştur.

Şirketimizin 2022 yılı itibarı ile GES portföyü toplam kurulu gücü 118,03 MWp idi. YEKA ihalelerinden alınan toplam 157,5 MWp ile kapasitemizin 275,53 MWp güce ulaşması beklenmekteydi.

Depolamalı Elektrik Üretim Tesisi Projeleri sayesinde 525 MWp ilave ile toplam GES kurulu gücümüzün 800,53 MWp güce ulaşması beklenmektedir.

Yapılan önlisans başvurusu sonrasında GES kurulu gücümüze ilave 350 MWh elektrik depolama kapasitesine ulaşılması beklenmektedir”.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR