Otomobil fiyatlarındaki düşüş sürüyor

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından sahibinden.com’da yayınlanan ilanlardan hareketle hazırlanan ve ikinci el otomobil piyasasının genel durumunu, fiyatlarını, arz ve talep dengesini; araç sınıflarına, yaş gruplarına ve yakıt türlerine göre analiz eden ‘’Otomobil Piyasası Görünümü’’ raporunda son dönemde otomobil piyasasında yaşanan değişimler incelendi.

Rapora göre Nisan ayında otomobil talep endeksi Mart’a kıyasla yüzde 12, geçen yılın Nisan ayına kıyasla ise yüzde 28,6 azalmıştır. Otomobil piyasasındaki canlılık göstergesi olarak izlenen satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı 2,6 puan azalarak yüzde 17,1 oldu. Bu göstergenin detayları incelendiğinde hem ilan sayısının hem de satılan otomobil sayısının azaldığı göze çarpıyor. Otomobil piyasasında bir diğer canlılık ölçütü olarak kullanılan satılık otomobil ilanlarının ne kadar süre yayında kaldıklarını gösteren “kapatılan ilan yaşı” geçen aya kıyasla 2 gün uzayarak 24,5 gün oldu.

Reel satış fiyatları düşmeye devam ediyor

Enflasyondan arındırıldığında otomobil ortalama reel fiyatının 10 aydır düştüğü görülüyor. Reel fiyat endeksi Mart’a kıyasla yüzde 2,1 azalarak 179,9 oldu. Reel fiyatlardaki yıllık artış oranı da düşüyor. Mayıs’ta yüzde 47,9’a ulaşan artış oranı takip eden aylarda sürekli azalarak Nisan’da yüzde -27,4’e geriledi.

Ortalama otomobil fiyatında ılımlı artış

Mart’ta 859 bin 35 TL olan ortalama otomobil fiyatı Nisan’da 867 bin 813 TL oldu, ancak otomobil fiyatlarındaki yıllık değişim oranındaki düşüş devam ediyor. Mart’ta yüzde 31,8 olan yıllık artış oranı Nisan’da yüzde 23,3’e geriledi.

Otomobil talep endeksi önceki beş ayın aksine uzun süren bayram tatili nedeniyle nisanda azaldı. 2024 Nisan’da talep endeksi önceki aya kıyasla yüzde 12 azalarak 93,4 oldu. Benzer şekilde, talep endeksi bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 28,6 düşük seyrediyor.

Hem otomobil arzı hem de satılan otomobil sayısı azaldı

Satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı bir önceki aya kıyasla 2,6 puan azalarak yüzde 17,1 oldu. Bu azalışın arka planı incelendiğinde satılık otomobil ilan sayısının yüzde 4,9; satılan otomobil sayısının ise yüzde 17,5 azaldığı görülürken, bu azalışta bayram tatilinin etkili olduğu düşünülüyor.

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR