Türkiye’nin ilk endüstri 4.0 fabrikası Kütahya Seramik’ten

NG Kütahya Seramik, tek çatı altında üretim yapan Türkiye’nin en büyük seramik fabrikasının ilk fazını açtı. Tamamı öz sermayeden oluşan yaklaşık 2 Milyar TL değerindeki yeni fabrika yatırımı baştan sona Endüstri 4.0 teknolojisi ile öne çıkıyor.

Tek çatı altında üretim yapan Türkiye’nin en büyük seramik fabrikası olma özelliğini taşıyan tesis, 3 faz halinde planlandı. Fabrikanın ilk fazı devreye alındı. Geriye kalan 2 fazı da devreye alındığında bölgeye 1000 kişilik istihdam sunulmuş olacak. 110 bin metrekare büyüklüğündeki fabrika, günlük 30 bin metrekare üretim teknolojisine sahip.

Fabrika aynı zamanda Türkiye’nin seramik sektöründe Endüstri 4.0 kullanarak üretim yapan ilk fabrikası olma özelliği taşıyor. Endüstri 4.0 kapsamında fabrikada yapay zekâya sahip sensörlü robotik makineler üretim yaparken çevreye duyarlı kimliğiyle enerjisini de kendisi üretiyor.

HER GÜN 90 KAMYON SERAMİK ÜRETİMİ

NG Kütahya Seramik olarak pandemi döneminde de yüzde 100 kapasite ile üretim gerçekleştirmelerine rağmen, yurt içi ve yurt dışı odaklı talepler karşısında yeni fabrika yatırımına yönelmek zorunda kaldıklarını belirten Güral, “Günlük 90 bin metrekarelik üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük seramik üreticilerinden biriyiz. Her gün 90 kamyon seramik üretilerek Türkiye’ye ve dünyanın farklı ülkelerine gönderiyoruz. Pandemi döneminde hem yurt içinden hem de özellikle Avrupa ve Amerika kıtası olmak üzere yurt dışından ciddi taleple karşılaştık. Yeni fabrika yatırımımız ile bu talepleri karşılamanın ötesinde, Türkiye ve dünyadaki pazar payımızı da artırmayı hedefliyoruz.”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR