Uşak Seramik’ten yatırımları durdurma kararı

Uşak Seramik, dünya genelinde finansman maliyetlerinin yükselmesi ve artan kredi faizleri nedeniyle kısa vadeli acil yatırımlar hariç tüm orta ve uzun vadeli yatırım planlarının durdurulmasına karar verdi.

Uşak Seramik’ten KAP’a yapılan açıklamada, bugün yapılan yönetim kurulu toplantısının ardından alınan kararlara açıklık getirildi.

Son 7 yılda 55 milyon dolar yatırım yapılarak toplam cironun son 4 yılda 65 milyon dolardan yıl sonunda 100 milyon doları geçecek şekilde yükseltildiğine, maliyetlerin düşürüldüğüne ve pazar payının arrtırıldığına işaret edilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Dünyada uzun yıllar finansmana erişim kolaylığı ve maliyet düşüklüğü esas iken son 1 yıldır sürecin tersine döndüğü görülmektedir. ABD Merkez Bankası 11 toplantıda faiz artırım kararı alarak doların faizini % 0.25’den % 5.50’ye yükseltirken, İngiltere Merkez Bankası 14 kez ardarda faizi artırarak % 0.10’dan % 5.25’e, Avrupa Merkez Bankası ise 10 kez üst üste artırarak faizi eksi bölgeden % 4.00’e yükseltti. Türkiye Merkez Bankası da bu yıl 23 Haziran’a kadar % 8.5’da olan gösterge faizi 4 toplantıda % 30’a yükseltti. Üstelik bu artırım sürecinin biraz daha devam edeceği beklenmektedir. Bu şartlar altında; gerek döviz bazlı gerekse TLREF ile alınacak değişken faizli kredilerin şirketlere olan maliyetinin artacağı kesindir.

Bu kapsamda Şirket yönetim kurulu aşağıdaki kararları almıştır.

  1. Artan faizler ve finansman maliyetleri nedeniyle kısa vadeli acil yatırımlar hariç tüm orta ve uzun vadeli yatırım planlarının durdurulmasına
  2. Şirketin organizasyonel olarak kısmi küçülmesine, bu konuda insan kaynakları departmanının yetkilendirilmesine
  3. Faaliyetlerimizin aksamadan sürdürülmesine ancak Şirket giderlerinde verimlilik artışı sağlayabilmek için çeşitli önlemlerin araştırılmasına ve uygulamaya geçirilmesine

oybirliği ile karar vermiştir.”

spot_img

SON YAZILAR

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR